Mediální výbory Senátu i sněmovny se tento týden budou věnovat situaci v Českém rozhlase. Poslance i senátory zajímá, co se děje na Vinohradské 12 kolem reportáží Janka Kroupy o Agrofertu. Chtějí si poslechnout popis situace a vysvětlení jejích příčin.

Minimálně ve sněmovně to bude zajímavé: o vysvětlení žádají piráti, ale ve výboru má velké zastoupení hnutí ANO, konkrétně sedm poslanců včetně předsedy. Bude to takový lakmusový papírek, nakolik má výbor v tomto složení upřímnou starost o novinářskou práci a nakolik jeho členové musí myslet spíš na svěřenský fond svého gurua.

Zvlášť ve chvíli, kdy dalšími body programu zasedání budou dosud neschválené výroční zprávy Českého rozhlasu za roky 2015 a 2016. Pokud by je výbor shodil a plénum sněmovny pak jeho rozhodnutí následovalo, otevřela by se tím legální cesta k odvolání rozhlasové rady, jejímu převolení a tím i potenciální nové volbě generálního ředitele.

Striktně vzato by bylo korektní, kdyby se poslanci ANO do debaty nezapojovali. Jsou ve střetu zájmů, jejich hnutí i Agrofert jsou propojené stejnou osobou. Agrofertu se reportáže Janka Kroupy nelíbily, oficiálně si na ně stěžoval, a i když jeho výhrady současný ředitel rozhlasu částečně uznal, ve většině bodů je odmítl.

Rozhlasová rada konstatovala, že "nebyly zcela" dodrženy zásady objektivity a vyváženosti. Pár dílčích pochybení Janka Kroupy připustily i externí analýzy objednané generálním ředitelem, ale celkově se nic dramatického nestalo.

Celý kravál kolem listopadové reportáže je přehnaný − a nutno dodat, že ho vyvolal sám generální ředitel Českého rozhlasu, který při hodnocení Kroupovy práce opakovaně volil drsnější tón a jazyk, než by situaci náleželo. Zhoršil tím atmosféru, vyvolal podrážděné reakce, popíchl některá přebujelá ega a už se to vezlo.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se