Čistý zisk druhé největší německé banky Commerzbank se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku propadl o 51 procent na 90 milionů eur (2,27 miliardy korun), i přesto překonal očekávání analytiků. Ti v průzkumu agentury Reuters předpovídali necelých 70 milionů eur. Hlavním důvodem poklesu zisku jsou podle čtvrtečního sdělení banky náklady na restrukturalizaci a slabý vývoj na trzích.

Za celý loňský rok banka vykázala čistý zisk 156 milionů eur, což znamená meziroční pokles o 44 procent. O "mírně pozitivní" čistý zisk se bude snažit i nadále.

Ukazatel kapitálové přiměřenosti označovaný jako Tier 1, tedy poměr základního kapitálu k celkovému objemu rizikově vážených aktiv, se v závěru posledního loňského čtvrtletí zvýšil na 14,1 procenta ze 13,5 na konci třetího čtvrtletí. Ředitel banky Martin Zielke uvedl, že za rok 2018 by už banka měla vyplatit dividendy.

Úvěrová instituce, která je stále z části ve státních rukou, se nachází uprostřed restrukturalizace. Kromě snižování počtu pracovních míst se banka zaměřila na digitalizaci administrativy a rozšiřování maloobchodní klientely.

Commerzbank od roku 1992 působí i na českém trhu, kde se zaměřuje hlavně na velké a střední podniky. V roce 2007 zahájila v České republice provoz její nízkonákladová pobočka mBank.

Související