Od března čekají elektronickou evidenci tržeb změny. Ústavní soud skládající se z patnácti soudců v prosinci nařídil změny v jejím fungování i pozastavení dalšího zavádění. Na soud se s kritikou systému, jakým funguje EET, obrátili opoziční poslanci. Pět soudců dokonce navrhovalo zrušit zákon o EET úplně.

1. EET se nebude vztahovat na platby kartou

Soud dal za pravdu kritikům, podle nichž by EET neměly podléhat platby kartou a bezhotovostní platby, protože už jsou dostatečně evidované bankou. Evidence tržeb se na ně tedy od prvního března vztahovat nebude. Informaci potvrdil mluvčí Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Lukáš Heřtus. "EET se nebude vztahovat na platby jak prostřednictvím platebních terminálů, tak on-line platby přes internet," říká mluvčí GFŘ.

Podle Heřtuse obchodníci účtenky k bezhotovostním platbám budou moci zasílat, nebude to však jejich povinnost. Toto doplnění se týká zpravidla těch, kteří nechtějí měnit nastavení na svých pokladnách.

2. Z účtenek zmizí rodné číslo prodejců

Další změna nařízená Ústavním soudem se týká daňového identifikačního čísla (DIČ). Soudci rozhodli, že uvedení DIČ na účtence zasahuje do soukromí podnikatelů, protože v jejich případě je DIČ tvořeno rodným číslem. Obchodník, kterému to nevadí, může na svých účtenkách EET uvádět své DIČ dál.

Například tuzemský dodavatel pokladen Dotykačka na novelu zareagoval a již nyní si obchodníci mohou stáhnout aktualizace softwaru, díky nimž se DIČ na účtence podnikatele nezobrazí.

3. EET zatím nebude platit pro stavebnictví či autoservisy

Už v březnu letošního roku se měla EET v rámci třetí fáze rozšířit například na stánkový prodej či do zdravotnictví, stavebnictví, autoservisů, zemědělství a od června ve čtvrté fázi mezi některá řemesla, například zpracování dřeva či výroby textilií. Ústavní soud ale třetí i čtvrtou fázi zrušil a nařídil, aby její zavedení stanovoval zákon, a nikoliv jen vládní nařízení.

Kdy a jestli začne další fáze EET platit, není zatím jasné.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se