Francouzská farmaceutická skupina Sanofi očekává, že dokončí dohodu o prodeji své evropské divize generických léků, kam spadá i česká Zentiva, ve třetím čtvrtletí letošního roku. Podle informovaných zdrojů jsou mezi zájemci soukromé investiční fondy Advent International, BC Partners, Carlyle Group, konsorcium tvořené firmami Blackstone Group, Nordic Capital a nejméně jedna farmaceutická firma, napsal list Financial Times.

Sanofi o plánech na dokončení prodeje informovala ve středu spolu s výsledky hospodaření za loňský rok. Ke jménům zájemců se nevyjádřila. Podle zdroje zájemci nyní uskuteční hloubkovou kontrolu, tzv. due diligence, v generické divizi.

V loňském čtvrtém čtvrtletí čistý zisk firmy při konstantních směnných kurzech klesl o 10,8 procenta na 1,33 miliardy eur (33,6 miliardy korun). Celkové tržby se zvýšily o 4,1 procenta na 8,7 miliardy eur. Analytici očekávali v průměru čistý zisk 1,46 miliardy eur při tržbách 8,7 miliardy eur.

V letošním roce Sanofi čeká návrat k růstu zisku díky dvěma nedávno oznámeným akvizicím a úpravě nabídky léků. Zisk na akcii se má při konstantních směnných kurzech zvýšit o dvě až pět procent po loňském propadu o 0,4 procenta.

S cílem podpořit růst příjmů Sanofi minulý měsíc oznámila dvě biotechnologické akvizice. Za 11,6 miliardy dolarů (236,4 miliardy korun) koupila firmu Bioverativ a za 3,9 miliardy eur (98,4 miliardy korun) společnost Ablynx.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru