Monetě Money Bank loni klesl konsolidovaný čistý zisk meziročně o 3,2 procenta na 3,9 miliardy korun. Provozní výnosy se snížily o 6,5 procenta na 10,3 miliardy korun. Vedení banky plánuje za loňský rok navrhnout dividendu osm korun na akcii, tedy celkem 4,1 miliardy korun.

"Zveřejněné výsledky hospodaření překvapily především na úrovni celkového provozního výnosu. Na něm se pozitivně podepsal jak čistý výnos z poplatků a provizí, tak čistý úrokový výnos," uvedl ekonom Komerční banky Miroslav Frayer. Upozornil, že zveřejněná čísla naplnila výhled managementu banky. "Návrh dividendy a výhled na celkovou distribuci v období 2017 až 2020 nás mírně zklamal," dodal.

Bance loni stoupl objem nových hypotečních úvěrů a úvěrů pro malé a střední firmy. "Hrubé výkonné úvěry rostly meziročně o 10,8 procenta, a to zejména díky retailovému segmentu, ale podpořil je i významný růst v komerčním segmentu," uvedla banka.

"Moneta obsluhuje jeden milion retailových klientů, což z ní dělá čtvrtou největší banku v České republice," uvedl generální ředitel banky Tomáš Spurný. Kapitálovou přiměřenost má banka na 17,4 procenta. Návratnost hmotného kapitálu činila loni 16 procent.

"Přísným řízením nákladů jsme docílili meziročního snížení provozních nákladů o 0,7 procenta," podotkl Spurný. Tato úroveň nákladů je podle něj stabilní a udržitelná.

Moneta Money Bank do předloňska působila pod názvem GE Money Bank. Skupina General Electric prodala veškeré své akcie v Moneta Money Bank předloni na podzim a nyní se zaměřuje primárně na průmyslovou činnost. Moneta je od předloňského května členem pražské burzy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru