Dědic konglomerátu Samsung I Če-jong byl v pondělí překvapivě propuštěn z vězení poté, co mu jihokorejský odvolací soud zmírnil pětiletý trest, k němuž byl odsouzen loni v srpnu za korupci v aféře kolem sesazené jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje. Informovala o tom agentura Reuters.

Soud v Soulu snížil I Če-jongovi trest z pěti let na dva a půl roku a zrušil část obvinění, za něž byl odsouzen. Trest za další obvinění, včetně některých týkajících se úplatkářství a zpronevěry, změnil soud na podmíněný, čímž umožnil I Če-jongovi opustit vězení.

Ve věznici byl devětačtyřicetiletý miliardář, známý také jako Jay Y. Lee, od loňského února. Agentura Reuters uvedla, že prokuratura se proti nečekanému rozsudku zřejmě odvolá k nejvyššímu soudu. I Če-jongův právník oznámil, že odvolat se hodlá i jeho klient, a to proti zbývajícím obviněním.

Dědic jednoho z největších korporátních impérií na světě byl zadržen loni v únoru na základě obvinění, že podplatil prezidentku Pak, aby mu pomohla získat kontrolu nad konglomerátem. Kruhům kolem bývalé prezidentky údajně poskytl 43 miliard wonů (přes 900 milionů korun). Prokuratura navrhovala za zpronevěru a korupci dvanáctiletý trest.

I Če-jong de facto vedl celý konglomerát Samsung Group od května 2014, kdy jeho otce I Kun-hia postihl infarkt. Ve svém odvolání miliardář odmítl, že se snažil podplatit prezidentku a její důvěrnici Čche Son-sil, aby mu pomohly posílit kontrolu nad firmou a umožnily hladké předání vedení z otce na syna.

Odvolací soud mu v tom dal za pravdu, když uvedl, že v Samsungu žádný boj o nástupnictví neprobíhal. Odvolací soud podle agentury AP rovněž konstatoval, že I Če-jong nemohl žádost tehdejší prezidentky Pak Kun-hje o finance odmítnout a byl k předání úplatků donucen.

Soud nicméně shledal I Če-jonga vinným z předání 3,6 miliardy wonů (67 milionů korun) na jezdecké tréninky pro dceru Čche Son-sil, která se věnuje jezdeckému sportu, a ze zpronevěry těchto peněz firmy Samsung.

Bývalá prezidentka Pak Kun-hje byla oficiálně sesazena a vzata do vazby v březnu. V soudním procesu, který byl zahájen v květnu, čelí exprezidentka obvinění, že zneužívala své pravomoci a přiměla firmy k poskytnutí úplatků ve výši desítek milionů dolarů. Značná část úplatků podle prokuratury proudila ke dvěma nadacím, které řídila dlouholetá přítelkyně exprezidentky Čche Son-sil.

Případ úplatkářské aféry Samsungu přispěl k rostoucímu rozhořčení jihokorejské veřejnosti ohledně mocných rodinných průmyslových konglomerátů, takzvaných čebolů, a jejich vlivu na širší společnost, napsal server BBC News. "Republika Samsung" byla v pondělí jedním z nejčastějších výrazů vyhledávaných Jihokorejci na twitteru.