Americká společnost Dell vyrábí šperky z recyklovaného zlata, které pochází ze základových desek použitých počítačů a notebooků. Limitovanou kolekci The Circular Collection navrhla herečka Nikki Reedová, známá z filmové série Stmívání.

Výrobce počítačů Dell tak chce upozornit na to, jaký má elektronický odpad dopad na životní prostředí, a také představit jednu z možností, jak lze tento materiál použít pro další smysluplné účely.

"Chtěli jsme ukázat, že i krásné věci jako šperky a módní doplňky lze vyrobit z udržitelných zdrojů. Tím, že používáme zlato, které bylo dříve považováno za odpad, usilujeme se společností Dell o to, aby se recyklovalo více přírodních zdrojů a minimalizoval se vznik odpadu," říká Nikki Reedová.

Společnost Dell se v rámci svého programu Legacy of Good (Odkaz dobrých skutků) zavázala do roku 2020 zrecyklovat minimálně 45 tisíc tun součástek a využít je znovu ve svém produktovém portfoliu. Část tohoto materiálu půjde právě na výrobu šperků a módních doplňků.

Nová kolekce vychází v limitované edici a tvoří ji prsteny, náušnice a manžetové knoflíčky vyrobené ze čtrnácti- a osmnáctikarátového zlata. Šperky firma poprvé představila v lednu na největším veletrhu spotřební elektroniky na světě CES v Las Vegas. Prodávat je bude přes obchod Bayou With Love, který založila Nikki Reedová a který se specializuje na udržitelnou módu a doplňky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru