Společnost Apple, výrobce chytrých telefonů iPhone, v posledních třech měsících loňského roku utržila nejvíce v historii a také dosáhla rekordního zisku po zdanění. Výsledky hospodaření oznámila ve čtvrtek po závěru obchodování na burze.

"Jsme nadšení, že můžeme oznámit nejúspěšnější čtvrtletí v historii Applu. Dosáhli jsme růstu napříč segmenty, a to včetně rekordních tržeb z prodeje naší nové modelové řady iPhonů," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel firmy Tim Cook. "IPhone X překonal naše očekávání a od svého listopadového uvedení na trh byl každý týden naším nejlépe prodávaným modelem," dodal.

I přes Cookova slova nadšení ale prodeje telefonů iPhone zůstaly za očekáváním analytiků. V posledním čtvrtletí minulého roku se prodalo 77,3 milionu kusů (o jedno procento méně než ve stejném období loni), přitom analytici očekávali, že to bude něco málo přes 80 milionů. Průměrná prodejní cena jednoho mobilu byla 797 dolarů.

Odhady analytiků však překonaly tržby i čistý zisk. Firma utržila 88,3 miliardy dolarů, což je nový rekord. Čistý zisk vzrostl zhruba o 12 procent, vyšplhal se na 20,1 miliardy dolarů.

Objem hotovosti na účtech a v likvidních cenných papírech se taktéž zvýšil a ke konci roku činil 285 miliard dolarů. Podstatnou část z toho drží firma v zahraničí. V reakci na nedávnou daňovou reformu však hodlá vedení Applu převést většinu peněz zpět do Spojených států. Důvodem je to, že došlo k podstatnému snížení daně ze zisků vytvořených v zahraničí.

Výraznou zprávou je meziroční pokles počtu prodaných telefonů iPhone. Vyšší průměrná cena prodaných telefonů díky "tisícidolarovému" iPhonu X však firmě pomohla k meziročnímu zvýšení tržeb o 13 procent, když tržby v tomto segmentu dosáhly částky 61,6 miliardy dolarů.

Ještě před zveřejněním hospodářských výsledků deníky Nikkei a The Wall Street Journal publikovaly informaci o plánovaném snížení počtu iPhonů vyráběných v prvním čtvrtletí kalendářního roku 2018 proti původnímu plánu o polovinu ze 40 na 20 milionů kusů. Pokles počtu prodaných telefonů v tradičně nejsilnějším období pro Apple není pozitivní zpráva. 

Agentura Bloomberg upozorňuje na to, že hospodářské výsledky velkých dodavatelů Applu, tedy firem Broadcom a Qualcomm, ukazují na opadnutí poptávky ze strany "velkého odběratele". Broadcom také uvedl, že v prvním čtvrtletí roku 2018 očekává větší než sezonně obvyklý pokles objednávek. 

Zvýšily se například i tržby z prodeje tabletů iPad, naopak méně peněz firma dostala za počítače Mac. O 18 procent na 8,5 miliardy dolarů vzrostly meziročně tržby ze služeb, jako jsou AppleCare, Apple Pay a prodej digitálního obsahu.

Akcie na zveřejněná čísla reagovaly jen nepatrně a cena se po závěru obchodování pohybovala okolo 167 dolarů za akcii.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru