Libor Ostatek, šéf makléřské společnosti Golem Finance, která prodává hypotéky většiny bank, tvrdí, že po čtvrtečním zvýšení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu se nabídkové sazby hypoték ve většině bank dostanou nad dvě a půl procenta. "Současné úroky hypoték stoupnou o 0,1, maximálně o 0,2 procentního bodu," říká Ostatek .

Reagovaly banky v předstihu na čtvrteční zvýšení sazby ČNB, tak jak trh toto rozhodnutí centrální banky očekával? V minulosti k tomu docházelo.

Reakce není plošná. Během ledna a ke čtvrtku zvýšily úroky na hypotékách jen tři banky a dvě stavební spořitelny.

Bonitnější klienti doposud hypotéky s pětiletou fixací získají za sazbu pod dvě a půl procenta ročně. Současné nabídkové sazby hypoték většinou stále začínají na 2,49 procenta či 2,59 procenta ročně.

Jak rychle teď podle vás banky hypotéky zdraží a o kolik?

Očekávám, že v průběhu příštích dvou týdnů budou banky na rozhodnutí ČNB reagovat, ale opět ne plošně. Je před námi jarní sezona, během které si lidé tradičně berou hodně hypoték. Konkurence na trhu je obrovská a banky se o klienty budou přetahovat. Některé se proto budou snažit současné sazby i udržet. Protože cena dlouhodobých peněz roste, myslím, že pro zvýšení sazeb hypoték se nyní spíše rozhodne víc bank. Ale bude to o méně než čtvrt procentního bodu, jak ve čtvrtek ČNB rozhodla zvýšit svou základní sazbu. Současné úroky hypoték stoupnou o 0,1, maximálně o 0,2 procentního bodu.

Související

Poslední dvě zvýšení sazby ČNB o čtvrt procentního bodu banky do zvýšení úroků hypoték celé nepromítly a částečně si o to snížily marži. Budou tak postupovat i nyní?

Ano i ne. V létě, kdy ČNB zvedla sazbu poprvé, byla reakce bank prakticky minimální. Bylo to dáno tím, že všechny banky chtěly splnit své obchodní cíle. Cena dlouhodobých peněz však na podzim vytrvale rostla a banky se tak dostaly pod velmi silný tlak, protože se jim snižovala marže.

Čekaly tak na impuls od ČNB a po podzimním zvednutí základní sazby ČNB všechny banky zareagovaly zvýšením úroků hypoték. Některá hned, jiná později. Nyní je situace jiná v tom, že je začátek roku a banky budou zdražení více zvažovat z konkurenčních důvodů. Nikdo nechce ztrácet podíl na trhu.

Banky umožňují až dva roky před novou fixací sjednat si na ni současnou sazbu. Doporučil byste to?

Byl bych velmi opatrný na rozhodnutí udělat cokoliv takového na delší období než jeden rok dopředu. Jak předpovíte, co bude za dva roky? Je to spekulace. Seriózní mi přijde pracovat s horizontem šest až dvanáct měsíců, kdy můžeme pracovat s jasnými trendy. Když si klient zafixuje sazbu na dva roky dopředu, musí si být vědom vyššího rizika. Tedy že sazby mohou opět začít klesat a za dva roky dostane levnější nabídku.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru