Česká měna ve středu k euru i dolaru zpevnila na nejsilnější úroveň za několik let. K euru posílila oproti předchozímu závěru k 17:00 o čtyři haléře na 25,28 Kč/EUR, což je nejlepší kurz za pět let. K dolaru zpevnila o 11 haléřů na 20,29 Kč/USD, což je nejsilnější úroveň za 3,5 roku. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Koruna vytrvale posiluje k euru i dolaru od loňského ukončení měnových intervencí, kterými Česká národní banka kvůli obavám z poklesu cenové hladiny udržovala českou měnu na 27 korunách k euru. Na několikaleté rekordy se koruna dostala k oběma světovým měnám již v polovině ledna. Nyní rekordy dále posunula. Silnější než ve středu byla k euru naposledy v únoru roku 2013 a k dolaru v červenci 2014.

Pro českou měnu bude podle analytiků klíčové čtvrteční zasedání centrální banky, která bude jednat o úrokových sazbách. "Trh už netrpělivě vyhlíží to, že úrokové sazby České národní banky zítra (ve čtvrtek) porostou. Ministerstvo financí navíc v nové prognóze zlepšilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,4 procenta," uvedl k středečnímu posilování koruny analytik Jiří Cihlář ze společnosti Next Finance.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru