Ani ne čtyři roky zpátky byly Vítkovice, největší strojírenská skupina v zemi, dávány jako příklad úspěšné firmy doma i v zahraničí. Nyní je vše jinak. Několik firem zkrachovalo, jiné se prodaly. A zbytek bojuje o přežití. "Situace není jednoduchá," říká v rozhovoru pro HN majitel Vítkovic Jan Světlík. Hlavní problém podle něj představuje jednání s bankami.

HN: Minulý týden vám byly obstaveny účty u společnosti Vítkovice Heavy Machinery (VHM). Prý firma neplatila sociální pojištění. Jaká je situace?

Je to jeden účet − ne účty − u Vítkovic Heavy Machinery, zbytku skupiny se to netýká. Ze strany OSSZ se jedná o poměrně radikální krok. Šlo o nezaplacené tři měsíce a vedení Heavy jedná o řešení. K tomu chystá širší strategii pro dokončení vstupu investora.

HN: To je tedy důvod, proč jste nedávno vydali zprávu, že VHM nemají dostatek financí a část zaměstnanců musela zůstat doma?

Situace není jednoduchá. Více než rok a půl se managementu ani přes veškerá jednání nepodařilo dohodnout s bankami. Čekali jsme, že vše bude hotovo někdy před loňským létem. To byl také hlavní úkol tehdejšího šéfa Vítkovic Libora Witasska. Banky se ale rozhodly, že to nechají být.

Jan Světlík (59)

◼ Vystudoval v roce 1982 Vysokou školu báňskou v Ostravě. Začínal jako kovář-lisař ve vítkovické Lahvárně. Podniku v roce 1993 začal šéfovat a na konci 90. let ho koupil.

◼ Postupně dokoupil i strojírenskou společnost Vítkovice, a.s., a začal pracovat na vzniku holdingu.

◼ Světlík je známý jako milovník a sběratel výtvarného umění. V Ostravě se zasadil o rekonstrukci Dolní oblasti Vítkovice, kde přestavěl dřívější hutě a důl na unikátní kulturní a vzdělávací čtvrť.

HN: Na čem to zkrachovalo?

Podle mě na neochotě bank. Ještě v červnu jsem byl přesvědčený, že to vyjde. Už byly parafované smlouvy čtyř bank, a když byla hotová finální dohoda, Komerční banka najednou řekla ne. Prý mění strategii. Považuji to za velmi neseriózní a myslím, že na ně byl vyvíjen tlak.

HN: Kým?

Poté, co jsem vyhrál po mnoha letech sporů soud s Davidem Beranem a KKCG o to, že mi opravdu patří většina Vítkovic, vzdal pan Komárek (majitel KKCG a minoritní akcionář ve Vítkovicích, pozn. red.) snahu o otevřené ovládnutí firmy. A myslím si, že to bylo právě KKCG, kdo přiměl banky, aby odešly od financování skupiny.

HN: Co reálně odchod bank znamená?

Banky si stahovaly veškerou hotovost, která nám chodila na konta. A nenechaly tam vůbec nic na provoz. Vítkovice Heavy Machinery přitom na svůj provoz potřebují velké množství hotovosti. Nyní jsme proto přijali nabídku investora, která nám zajistí tollingové financování (mezi Vítkovice Heavy a zákazníka nebo dodavatele vstoupí třetí strana, která financuje výrobu a produkty sama prodává, nebo od Heavy později inkasuje platbu za suroviny, pozn.red.).

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru