Ve světle stále rostoucí obliby kryptoměn se ukazuje, že Česko v této oblasti patří mezi premianty. A to nejen co do technologické části – v tuzemsku se vyrábí například světově nejpopulárnější hardwarová peněženka Trezor –, ale i co do reálného využití bitcoinu a jemu podobných měn v běžném životě.

Vypovídají o tom minimálně čísla z projektu Coinmap.org, který sleduje místa, v nichž se dá kryptoměnami platit. Podle jeho statistik (po vyloučení mikrostátů) je Česko zemí s druhou největší hustotou těchto obchodů na světě. A to hned za Slovinskem.

Země obchodů obyvatel na obchod
Slovinsko 85 24 409
Česká republika 321 33 034
Černá Hora 17 36 952
Rakousko 219 39 629
Švýcarsko 197 42 232
Estonsko 31 42 430
Lucembursko 11 51 522
Slovensko 98 55 503
Nizozemsko 297 57 032
Kanada 520 69 134

Jak vyplývá z tabulky, celkem je v Česku 321 míst, kde se dají kryptoměny využít. Bitcoinem se dá platit například i v největším internetovém obchodě Alza.cz. A HN proto mezi těmito obchodníky udělaly průzkum, který měl ukázat, co je k tomu vede. Celkem se ho zúčastnilo šest desítek respondentů.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru