Poslední střet prezidentských kandidátů v České televizi měl překvapivý vývoj. Podceňovaný Jiří Drahoš dokázal Miloši Zemanovi důstojně čelit, a v některých momentech ho i argumentačně předčil. Zde je shrnutí možných důsledků v šesti bodech.

1. Jiří Drahoš zpět ve hře

Po první debatě v televizi Prima se zdálo, že Jiří Drahoš je zralý na ručník, ale nyní je všechno jinak. V klidném prostředí Rudolfina, v němž bylo možné věcně argumentovat, aniž by bylo nutné překřikovat rozvášněný dav, se Jiří Drahoš obhájci úřadu minimálně vyrovnal. Byl tentokrát mnohem lépe připraven, přes počáteční nervozitu (která se projevila tím, že Zemanovi vytknul, že je "prezidentem dolních deseti milionů", což mělo znít ironicky, leč neznělo), se rychle přenesl a nakonec dokázal být i ofenzivní, a místy dokonce vtipný. Můžeme vést debaty o tom, jestli Drahoš vyhrál, či šlo o bezgólovou remízu, ale je to vlastně zbytečné. Šlo hlavně o to, aby Drahoš neutrpěl debakl, který by mohl jeho šance na zvolení definitivně poslat k ledu – a debakl se v žádném případě nekonal.

2. Miloš Zeman kouzla zbavený

Ukázalo se, že na neutrálním, standardně nalajnovaném hřišti, kde rozhodčí je skutečně rozhodčí a nikoli jeho spoluhráč a kde nemá v zádech rozjeté rowdies, ztrácí současný prezident hodně ze svého kouzla. Zeman je nesporně dobrý lidový bavič, který exceluje v přívětivém až servilním prostředí privátních televizí, ovšem když je skutečně férově a věcně konfrontován, například s činností svých spolupracovníků Mynáře a Nejedlého, má značné problémy věrohodně argumentovat.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru