Petrochemický holding Unipetrol loni zvýšil čistý zisk meziročně o devět procent na 8,7 miliardy korun. Tržby stouply dokonce o 39 procent na 122,5 miliardy. Výsledky jsou tak opět rekordní, oznámil holding ve čtvrtek v tiskové zprávě. K dobrým výsledkům podle Unipetrolu pomohly stav ekonomiky, vyšší využití výrobní kapacity, ale i příjmy z pojištění za havárie v roce 2015.

I loni v prosinci postihl areál Unipetrolu v Litvínově požár. Rafinerie pak omezila provoz výrobní jednotky vodíku a čpavku, plně byla výroba obnovena letos v lednu. Podle Unipetrolu byl ale provoz obou rafinerií za rok 2017 celkově stabilní. Využití výrobní kapacity se meziročně zvýšilo z 62 procent na 90 procent a objem zpracované ropy stoupl téměř o polovinu na 7,9 milionu tun.

V rafinérské a petrochemické části vykázal loni holding provozní zisk 13,5 miliardy, což bylo o 21 procent více než v roce 2016. Prodejní objem u rafinérských produktů stoupl o devět procent na 6,8 milionu tun.

U petrochemických produktů dosáhl růst dokonce 86 procent na zhruba dva miliony tun, podle holdingu díky značnému zvýšení využití etylenové jednotky. Její provoz v létě roku 2015 omezil až do podzimu 2016 požár. Téměř čtvrtinový podíl na objemu prodeje petrochemických produktů holdingu měla neratovická chemička Spolana, která uzavřela minulý rok čistým ziskem 433,5 milionu.

V maloobchodu loni Unipetrol zvýšil provozní zisk skoro o polovinu na 1,4 miliardy korun. Podle holdingu k tomu přispěl větší prodej paliv, postupné převzetí desítek čerpacích stanic OMV i rozvoj sítě občerstvení Stop Cafe. Tržní podíl čerpacích stanic Benzina, které holdingu patří, se zvýšil a dostal se tak k loňskému říjnu 20,5 procenta.

Jediný zpracovatel ropy v Česku investuje do modernizace

Investice Unipetrolu loni dosáhly 7,5 miliardy, v předchozím roce činily přibližně 11 miliard. V roce 2017 investoval holding třeba do nákupu nových lokomotiv, rekonstrukce teplárny T700 v Litvínově, modernizace Spolany nebo rozšiřování občerstvení Stop Cafe na benzinkách.

Pokračovala také výstavba nové polyetylenové jednotky PE3, která bude podle dřívějších informací stát celkem 8,5 miliardy. Stavbu Unipetrol zahájil v červnu 2016, podle dnešní zprávy holdingu je nyní hotova asi ze tří čtvrtin. Dokončena má být jednotka koncem letošního roku.

Unipetrol je v Česku jediným zpracovatelem ropy, vlastní největší síť čerpacích stanic a je jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů. Ke konci roku 2017 měl holding přes 4600 zaměstnanců.

Většinovým vlastníkem Unipetrolu je polská skupina PKN Orlen s podílem asi 63 procent. Koncem loňského roku nabídl PKN Orlen odkup menšinových podílů s cílem navýšit svůj podíl aspoň na 90 procent. PKN Orlen na rozdíl od Unipetrolu klesl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 11 procent na 1,59 miliardy zlotých (9,7 miliardy korun). Hlavním důvodem jsou vyšší ceny ropy, které snížily rafinérské marže, uvedla ve čtvrtek firma.

Unipetrol chce z pojištění za požár získat ještě 2,6 miliardy

Unipetrol stále nemá uzavřené pojistné plnění za požár etylénové jednotky v Záluží u Litvínova v srpnu 2015. Dosud firma obdržela přes deset miliard korun, z toho 2,8 miliardy korun loni. Společnost by ráda od pojistitele za událost získala ještě 2,6 miliardy korun.

"Budeme pokračovat v našem vyjednávání s pojišťovnou. Celková výše pojistného plnění bude závislá na konečné dohodě s pojistitelem. Jsme velmi optimističtí," uvedl ve čtvrtek generální ředitel Unipetrolu Andrzej Modrzejewski. Podle jeho odhadu budou jednání dokončena v první polovině letošního roku. Finanční ředitel firmy Mirosław Kastelik doplnil, že firma už dříve odhadovala, že by od pojišťovny za událost celkově dostala 13,3 miliardy korun.

Největší mimořádná událost v chemičce po roce 1989 odstavila provoz petrochemie, kde se zpracovává ropa. Oprava jednotky trvala téměř rok a náklady dosáhly téměř čtyř miliard korun. Požár a výbuch poškodil etylénovou jednotku v Záluží 13. srpna 2015. Po několikadenním požáru stála v srpnu celá petrochemická výroba, v menším rozsahu pracovala rafinérie.

Na likvidaci požáru se tehdy podílelo 43 hasičských jednotek, tedy skoro 500 hasičů, byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu. Právě na základě této mimořádné události přijala města Most a Litvínov systém informování veřejnosti pomocí varovných SMS zpráv. Obě radnice také zopakovaly žádost o rozšíření silnice kolem chemičky na čtyři pruhy.

Konsolidované neauditované výsledky Unipetrolu v miliardách korun 2016 2017 Meziroční rozdíl v procentech
Tržby 87,813 122,478 +39
Provozní zisk EBITDA LIFO 12,037 14,817 +23
Čistý zisk 7,975 8,659 +9

Zdroj: Unipetrol

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru