Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve čtvrtek na Světovém ekonomickém fóru v Davosu setká s premiéry Lucemburska Xavierem Bettelem, Portugalska Antóniem Costou, Estonska Jürim Ratasem a Izraele Benjaminem Netanjahuem. Chystá se také vystoupit v panelové diskusi, která nese název Vytváření společné vize pro Evropskou unii. Bude jednat i s předsedou Valného shromáždění OSN Miroslavem Lajčákem a zúčastní se oběda s dalšími evropskými politiky včetně šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. Ve středu o tom informoval Úřad vlády.

Schůzka s lucemburským, portugalským a estonským předsedou vlády by se měla podle českého Úřadu vlády týkat především evropské problematiky. S Ratasem se Babiš zaměří také na otázku digitalizace a eGovernmentu, která patří mezi programové priority české vlády. Tématem setkání s Lajčákem bude české předsednictví v Hospodářské a sociální radě OSN (ECOSOC). Podvečerní schůzka s Netanjahuem by se měla týkat spolupráce ve vědě, inovacích, kybernetické bezpečnosti či ekonomice.

Babiš obnovuje zavátou českou stopu v zasněženém Davosu

Babiš závěrem minulého týdne označil fórum ve švýcarském Davosu za jedno z nejvýznamnějších setkání státníků na světě, při kterém si premiéři domlouvají schůzky. "Je to nejlepší příležitost, jak poznat nové lidi a potenciální spojence pro Českou republiku," uvedl na svém facebookovém profilu. Připomněl, že z českých politiků naposledy navštěvoval fórum pravidelně bývalý prezident Václav Klaus.

Globalizace ztrácí přitažlivost, varoval indický premiér Módí

Už v úterý vystoupil na Světovém ekonomickém fóru v Davosu indický premiér Naréndra Módí. Ten varoval před protekcionismem, který podle něj začíná být znovu aktivní. Nejnovější vlna ochranářských opatření, v rámci které vlády zvyšují bariéry volného obchodu, vyvolává podle něj znepokojení. Módího varovný projev přišel jen několik hodin poté, co americká vláda schválila nová cla, aby podpořila domácí výrobce.

Módí sice nezmínil jmenovitě Spojené státy nebo jejich prezidenta Donalda Trumpa, je ale jasné, že jeho slova mířila hlavně tímto směrem. Indický premiér zároveň řekl, že řešením této znepokojující situace není izolace. 

Právě americký prezident má letos do Davosu dorazit. Mezi světovými politiky, šéfy nadnárodních firem i řediteli velkých bank chce hájit svůj protekcionistický program "Amerika na prvním místě". 

Čína je proti protekcionismu

Čína letos učiní další kroky v otevírání svého trhu, zmírní restrikce vstupu zahraničních firem do finančnictví, zpracovatelského sektoru a služeb, zintenzivní úsilí při ochraně duševního vlastnictví a bude pracovat na zvýšení dovozu. Na Světovém ekonomickém fóru to ve středu prohlásil hlavní poradce čínského prezidenta Si Ťin-pchinga Liou Che. Zdůraznil, že Peking je proti všem formám protekcionismu a ke světové globalizaci směřuje konkrétními činy.

Liou Che o čínské hospodářské politice řekl, že si klade za cíl přechod od rychlého růstu k vysoce kvalitní expanzi.

Navzdory optimistickému tónu a vyjádření důvěry v synchronizovaný světový hospodářský růst Liou poukázal i na rizika pramenící z toho, že hluboké problémy finančních trhů nebyly od finanční krize v roce 2008 odstraněny. Záležitosti, jako je vysoké zadlužení a bubliny na trzích, musí svět řešit "ruku v ruce", řekl.

Liou označil čínský finanční systém za "v zásadě zdravý", připustil ale, že "vážným problémem je stínové bankovnictví a skrytý dluh místních samospráv". Přislíbil, že Čína otevře finanční sektor a prohloubí integraci s pravidly světového obchodu. V oblasti životního prostředí země "zvýší kontrolu nad znečištěním a sníží intenzitu spotřeby zdrojů".