Americké akciové indexy zahájily rok rekordně i přes obavy z působení prezidenta Trumpa. Investoři již zřejmě svůj strach vstřebali. Nyní se více zaměřují na výkonnost ekonomiky, méně pak na analýzy výsledků firem. Tlak peněz uvolněných v rámci programů odkupu aktiv ve světě mezitím žene akciové indexy vzhůru. To vše v době, kdy jsou ceny dluhopisů pod tlakem a zároveň rostou úrokové výnosy. Zda je tento vývoj podložen dostatečným ekonomickým základem, či jen optimistickými výhledy ekonomiky, je nyní vedlejší.

Mezi hlavní sledované ukazatele patří vývoj ekonomiky v Číně a USA, úroková politika centrálních bank a změny v objemu nakupovaných aktiv. Levné peníze umožnily korporacím přefinancovat stávající dluhy, čímž se opticky zlepšilo jejich hospodaření. Často však na úkor marží, které byly v posledních letech tlačeny extrémně nízko. Bude tak zajímavé sledovat, jak firmy zareagují na růst úrokových sazeb, inflaci a zvyšování nákladů.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru