Výstavbu dálnic v Česku zásadně brzdí česká legislativa, říká v rozhovoru pro HN jednatel Sdružení pro výstavbu silnic Petr Svoboda.

Předběžná držba, která umožní státu zahájit výstavbu ještě před dokončením procesu vyvlastnění, může výstavbu dálnic a železnic výrazně urychlit, domnívá se Svoboda. Stát by ale podle názoru Sdružení pro výstavbu silnic neměl nástroje předběžné držby využívat příliš často.

Jaké jsou podle vás hlavní příčiny, proč se nedaří v Česku stavět dálnice? 

Začíná to legislativou. Legislativní procesy jsou dnes nastaveny tak, že je v rámci výstavby nutné vypořádávat obrovské množství připomínek. Do přípravy stavby dnes může vstoupit v podstatě kdokoliv, a to hned v několika fázích.

Myslíte tím například ekologické aktivisty?

Jsou to ekologičtí aktivisté, ale problém je také s některými vlastníky pozemků. Je samozřejmě správně, že mají svá práva, problém však nastává ve chvíli – a stává se to často – kdy má stát vykoupeno 96 procent pozemků a kvůli zbývajícím čtyřem se stavba dálnice oddaluje. Může jít o vlastníky, kteří si najmou silné právníky a odmítají ustoupit. Ale jsou to i případy, kdy vlastník pozemku zemřel a není vyřešené dědictví. Proto by podle nás pomohla předběžná držba. V podobných případech by se díky ní nezdržovala výstavba důležitých veřejných staveb a vlastníci pozemků by dostali to, co chtějí a co jim náleží.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru