Podle ústavního právníka Jana Kudrny by vláda bez důvěry neměla činit žádná důležitá rozhodnutí. Poslanecká sněmovna jí v tom ale nemůže nijak zabránit, prezident by proto měl co nejdříve jmenovat nového premiéra. To, že Babišova vláda bez důvěry možná povládne dlouho, však podle Kudrny není chybou ústavy, nýbrž politiků.

V ústavě se o vládě v demisi nemluví. Jsou tedy její funkce nějak omezeny?

Z hlediska ústavněprávního má vláda v demisi, řekněme, plnohodnotný mandát. Z hlediska politického je tu jasné vyjádření ze strany Poslanecké sněmovny, že takové vládě nedůvěřuje, že takovou vládu si nepřeje, a vláda by se měla omezit s ohledem na tyto okolnosti jen na nezbytné věci.

Ale pořád platí to, že je ve funkci a je nejvyšším orgánem výkonné moci. Kdyby nastala nějaká katastrofa, tak vláda bude oprávněna činit poměrně velká opatření v porovnání s vládou, která důvěru má, ale nachází se v běžné situaci. Jinak by to měla být vláda udržovací a měla by činit jenom to, co je nezbytné pro správu země a nečinit velká koncepční rozhodnutí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.