Mzdy kvalifikovaných pracovníků loni rostly v průměru o 15 procent. Vyplývá to z výsledků studie personálně-poradenské společnosti Hays. Výdělky lidí porostou i letos. Firmy by však měly přidávat i svým loajálním zaměstnancům, na které při růstu mezd zapomněly a jimž dochází trpělivost. Změnit místo může totiž až 9 z 10 pracovníků.

Studie vychází z analýzy 6000 pracovních nabídek a údajů od 21 000 uchazečů sebraných napříč republikou. Loni si podle ní polepšily všechny obory, v průměru o 15 procent. 

"Podobně jako v loňském roce jsou žádaní absolventi. Snadněji se uplatní i ti bez zkušeností, pokud však mohou nabídnout relevantní praxi při studiu, mají finanční nabídku vyšší v průměru o 15 až 20 procent oproti kolegům bez praxe. Po delší době také přibylo příležitostí pro zkušené uchazeče a manažery. I zde rostly mzdy, což nebylo v předchozích letech obvyklé," uvedl ředitel Hays Ladislav Kučera.

Nejvíce pak rostly výdělky v administrativě a ve výrobě a strojírenství, v průměru o pětinu. V administrativě byl největší hlad po sekretářkách, právnících a personalistech, ve výrobě pak po manažerech kvality a po inženýrech z oboru strojírenství a elektro.

Boj o zaměstnance však probíhá ve všech oborech. V okamžiku, kdy je v Česku nejnižší nezaměstnanost v Evropě (podle Eurostatu nižší než 3 %) a počet volných míst překonává každý měsíc nový rekord, je velmi těžké najít zaměstnance, který by splňoval náročné požadavky firem ve všech ohledech. Firmy by tak podle Kučery měly ze svých požadavků slevit, jinak nenajdou dostatečný počet pracovníků a budou muset odmítat zakázky.

"Společnosti se musí naučit pracovat s kandidáty, kteří mají tu správnou motivaci a nelpět často zbytečně na požadavku počtu odpracovaných let nebo pracovní zkušenosti ze stejného odvětví," radí ředitel Hays. 

Vedle hledání nových expertů by se pak podle něj měly zaměřit na to, aby si udržely své dosud loajální zaměstnance. Z výzkumu mezi pracovníky totiž vyšlo, že o změně zaměstnavatele uvažuje téměř devadesát procent z nich. Jen 11 % lidí vylučuje, že by z firmy odešlo.

Nejčastějším důvodem ke změně zaměstnání je nespokojenost s výší mzdy, dále nulový kariérní posun, špatné vedení, nedostatečná komunikace či špatné vztahy mezi kolegy.

"Firmy se v předchozích dvou letech zaměřovaly na to, aby přilákaly nové pracovníky. Nabízely jim proto atraktivní mzdy, které byly často vyšší, než měli dosavadní zaměstnanci. Nyní musí mzdy vyrovnat i těmto pracovníkům. Pokud to neudělají, hrozí jim odliv těchto pracovníků," vysvětluje Kučera.

Související
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru