Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se loni navzdory slabšímu závěru roku zvýšil o 3,4 procenta na 15,1 milionu. V prosinci kvůli nižšímu počtu pracovních dní ve srovnání s předchozím rokem zaznamenal pokles o 4,9 procenta na 1,09 milionu. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Poptávka po automobilech se tak loni zvýšila již čtvrtým rokem po sobě.

Počet registrací nových vozů přesáhl 15 milionů poprvé od roku 2007, uvedla ACEA. Prodej osobních aut roste od roku 2014 po šestiletém poklesu, kdy se počet nových registrací propadl nejníže za desítky let.

V uplynulém roce si dobře vedly všechny důležité evropské trhy, pouze v Británii počet registrací poprvé po šesti letech klesl, a to o 5,7 procenta. Německo zaznamenalo podprůměrný růst o 2,7 procenta, zatímco ve Francii se počet registrací zvýšil o 4,7 procenta. Nejlépe se ale dařilo italskému trhu (+7,9 procenta) a dobře si vedlo také Španělsko (+7,7 procenta).

V prosinci byla úspěšná francouzská skupina PSA, která zvýšila prodej o 60,7 procenta. V číslech už ale byly na rozdíl od předchozího roku zahrnuty údaje z loňské akvizice divize Opel-Vauxhall. Růst o 5,7 procenta zaznamenala automobilka BMW. Propad o 4,5 procenta naopak za prosinec hlásí Volkswagen.

O 3,8 procenta slabší odbyt zaznamenala v prosinci i česká divize Škoda Auto. Za celý uplynulý rok ale dodala svým zákazníkům 674 792 aut, což je o 6,6 procenta více než v roce 2016.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru