Francouzská automobilka PSA Group loni zvýšila odbyt o 15,4 procenta. Silný růst na Blízkém východě a v Latinské Americe pomohl překonat obtíže v Británii a Číně, uvedla v pondělí firma. Výrobce vozů Peugeot a Citroën na celém světě prodal zhruba 3,63 milionu aut, a může se tak prokázat podobně solidními čísly jako jeho domácí konkurent Renault.

V Íránu firma díky zrušení mezinárodních sankcí prodala 444 600 aut, odbyt v Latinské Americe zvýšila o 12 procent. Bez započtení odbytu vozů automobilek Opel a Vauxhall, které PSA k 1. srpnu loňského roku převzala od amerického výrobce General Motors, se celosvětový prodej ale zvýšil jen o 2,6 procenta, poznamenala agentura DPA.

Silný růst skupina PSA zaznamenala i v Evropě, kde prodala o 23,2 procenta více automobilů. Celkem jich bylo 2,38 milionu, z toho 376 400 vozů Opel/Vauxhall.

PSA loni zvýšila podíl na všech důležitých trzích s výjimkou Británie. V Evropě se jí to podařilo poprvé od roku 2010, a to o 0,3 procentního bodu na 11,1 procenta.

Renault loni zvýšil prodej o 8,5 procenta na 3,76 milionu vozů. Pro výrobce značek Renault, Dacia nebo Lada jde o nový rekord.

PSA má výrobní aktivity i v České republice, kde společně s japonskou Toyotou provozuje kolínskou automobilku TPCA. Tento podnik předloni vyrobil přes 220 000 vozů. Za loňský rok však poprvé za čtyři roky očekává pokles produkce pod hranici 200 000 aut.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru