Ten pohled na světélkující tečky ve tmě vysoko nad vámi je divácky vděčný, a hlavně děti si ho užívají. Když se odpoledne na horách zavřou lanovky a vleky a lidé sjíždějí do údolí, střídají je na svazích sněžné rolby. Vyhrnou sníh z okrajů zpátky na sjezdovky, rozhrnou boule a vyplní sněhem koryta vybroušená lyžaři. Frézou potom rozbijí led a načechrají sníh a nakonec sjezdovku uhladí.

V oblasti SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental, ležící ve východním Tyrolsku poblíž známého Kitzbühelu, je od letošní sezony všech 65 rolb vybaveno GPS systémem na měření sněhu na sjezdovkách. Díky tomu mohou pracovat přesněji než dříve a upravovat každý úsek sjezdovky takovým množstvím sněhu, které je zapotřebí, a ušetřit spoustu energie. Nejen díky hospodárnému zacházení se sněhem se toto rakouské středisko s 284 kilometry sjezdovek stalo držitelem titulu Ekologický lyžařský resort roku 2017.

Biomasa, zbytkové teplo a pelety

Ekologická kritéria hrají stále větší roli i při hodnocení lyžařských areálů. Tak tomu bylo i při udělování cen World Snow Awards britského deníku The Telegraph a magazínu Ski & Snowboard v Londýně koncem loňského roku. Porota, složená z mezinárodně uznávaných novinářů - odborníků, se zajímala nejen o velikost areálu, pohodlí, vybavení a kvalitu sjezdovek, ale v kategorii Ekologický lyžařský resort roku především o trvalou udržitelnost.

SkiWelt

Nadmořská výška: 703–1827 m n. m.
Sjezdovky: 284 km (modré: 122 km, červené: 129 km, černé: 10 km, lyžařské tratě: 23 km)
Skipasy: dospělí hlavní sezona (23. 12. – 9. 3.): 49 eur za den, děti 24,50 eura, mládež 37 eur; vedlejší sezona (10. 3. – 8. 4.): 44/22/33,50 eura
Doprava: autem z Prahy (přes Mnichov) je to asi 500 km a 5 hodin jízdy.
www.skiwelt.at

SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental porotu přesvědčil nejen ekologickou ohleduplností při stavění, vysokým podílem využívání sluneční energie, ale i rozmanitostí vegetace v létě na sjezdovkách, které slouží zemědělcům jako pastviny pro dobytek. Ve všech svých zařízeních areál používá pouze obnovitelnou energii společnosti Tiroler Wasserkraft. Voda na zasněžování pochází z 15 retenčních nádrží v resortu, které se v létě plní převážně tajícím sněhem nebo vodou z atmosférických srážek.

A to není zdaleko všechno. Vlek Sonnenlift ve středisku Brixen im Thale pohání pouze sluneční energie. Nový komplex Brandstadel v Scheffau je vybaven solárními panely. Provozní budovy lanových drah v Söllu se vytápějí peletami, spodní stanice je napojena na tepelnou elektrárnu na biomasu. Stanice Hochsöll s úschovnou lyží nebo lanovka SkiWeltbahn Brixen na Choralpe využívá zbytkovou energii lanovek. Pro vytápění nové spodní stanice lanovky Alpenrosenbahn ve Westendorfu se využívá zbytkové teplo ze zasněžovacích zařízení a transformátorové stanice.

Data rovnou do kabiny

Nejnovější "ekologickou" investicí tyrolského střediska, které Češi zatím spíše opomíjejí (v zimě tvoří asi jen čtyři procenta všech návštěvníků), je už zmíněný GPS systém na měření sněhu, zajišťující optimální rozvrstvení vyrobeného technického sněhu na sjezdovkách. Jak tato novinka funguje? Přímo v rolbě je zabudovaná aparatura s GPS systémem Power GIS rakouské firmy Arena. Ten s odchylkou tří až pěti centimetrů proměřuje původní terén a výšku sněhové pokrývky. Základem měření je v létě přesně zjištěný profil původního terénu. Vestavěný přístroj z rozdílu výšek vypočítá tloušťku sněhové pokrývky.

Úpravu sjezdovek ve středisku Wilder Kaiser – Brixental zajišťuje 65 sněžných rolb.

Úpravu sjezdovek ve středisku zajišťuje 65 sněžných rolb PistenBully a Leitner.

Foto: Christian Kapfinger (2x)

Řidič rolby vidí údaje o výšce sněhu pod sebou okamžitě přímo na displeji ve vozidle. Výsledky měření je možné zobrazovat i graficky a vytisknout si případně mapu s výškami sněhové pokrývky. Místa se slabší vrstvou nebo naopak s velkými zásobami sněhu jsou tak okamžitě viditelná a podle toho lze efektivněji a úsporněji zasněžovat. "Naším cílem je rovnoměrná kompaktní sněhová vrstva na všech sjezdovkách," vysvětluje jednatel společnosti SkiWelt Söll Walter Eisenmann. Výsledkem jsou úspory technicky vyráběného sněhu (kolem 15 procent), a tudíž i spotřeby energie nebo nižší spotřeba paliva (kolem 8 procent).

SkiWelt

GPS systém s odchylkou tři až pět centimetrů měří původní terén a výšku sněhové pokrývky.

Stejný nebo podobný systém si v posledních letech pořizují i další lyžařské areály nejen v Rakousku, ale i v dalších zemích, včetně třeba slovenské Jasné. Nikde ale ne v takovém množství jako tady na východě Tyrolska.

Ve všech svých zařízeních areál používá pouze obnovitelnou energii.

Ve všech svých zařízeních areál používá pouze obnovitelnou energii.

Související