Prezidentský top chart

  • U příležitosti volby prezidenta připravil internetový deník Aktuálně.cz volební kalkulačku. Jde o velmi užitečný nástroj pro váhající.

  • Americký prezident Donald Trump zažívá náročný start nového roku. Na vině je novinář Michael Wolff. Jeho nová kniha Ohnivá zloba (v originále Fire and Fury) popisuje současného šéfa Bílého domu jako člověka, který není dostatečně duševně a mentálně zdatný na to, aby mohl zodpovědně vládnout nejmocnější zemi světa. Wolffova kniha Trumpa dohnala k sérii tweetů, ve kterých prohlašuje, že je geniální a mentálně se cítí zcela fit. Trump zároveň volá po zpřísnění zákona o pomluvě, což je podle agentury AP reakce právě na Wolffovu skandální knihu. Její vydavatel a autor se ale radují. Kniha i její elektronická verze vyšly minulý pátek. Od té doby se prodalo více než 30 tisíc výtisků a 250 tisíc e-knih.

Hledání výnosu a akciové tipy

V době nízkých úroků a rostoucí inflace se týdeník Ekonom rozhodl, že už nelze otálet a nechávat volné peníze ležet ladem. V roce 2018 je třeba zkusit štěstí na burze. Úkol vybrat konkrétní tituly pro investici za hypotetických 250 tisíc korun padl na autora tohoto newsletteru (zjevně za to může zmínka o penězích v jeho titulku).

Podobně jako Česká národní banka, která rozehrává hru s opravdovými miliardami eur nakoupenými během intervencí, je nejstarší domácí ekonomický týdeník opatrným investorem, i když tak činí jen virtuálně. Dnes přinášíme první průběžné výsledky toho, jak se vedlo akciím, které Ekonom hypoteticky nakoupil na sklonku loňského roku.

Jedná se o jedenáct amerických a evropských akciových titulů z různých oborů. Portfolio je navržené jako "líný" investiční nástroj. Cílem je všechny akcie držet celý rok, navzdory případným výrazným cenovým poklesům. Kromě možnosti ověřit správnost výběru je také třeba udržet nízké transakční náklady spojené s nákupem a prodejem jednotlivých akcií. Vzhledem k vyššímu počtu titulů v relativně malém finančním portfoliu může jít o nemalé peníze, které bude třeba vydělat na dostatečném zhodnocení vložených peněz.

Zámořské firmy zastupují v modelovém portfoliu provozovatel sociální sítě Facebook, kavárenský řetězec Starbucks, globální e-shop Amazon, investiční společnost Berkshire Hathaway amerického finančníka Warrena Buffetta, vlastník ropovodů Kinder Morgan a telekomunikační operátor Verizon. Zejména tři posledně jmenované firmy jsou mezi investory oblíbené díky výplatě pravidelných dividend.

Evropské barvy pak hájí italský výrobce supervozů Ferrari, belgický fond investující do skladů Warehouses De Pauw a dánská šperkařská firma Pandora. Českou stopu pak v portfoliu zanechala americká farmaceutická firma Gilead Sciences, která prodává léky pro léčbu HIV/AIDS, k jejichž vývoji významně přispěl biochemik Antonín Holý.

Výběr zahrnuje také jednu spekulativní investici. Jedná se o kanadskou společnost BlackBerry, jejíž sláva jako výrobce stejnojmenných chytrých mobilů dávno zašla. Firma nicméně v posledních měsících zažívá comeback díky zaměření na vývoj softwaru pro chytrá auta. Protože ale této firmě nadále klesá obrat, představují akcie BlackBerry v rámci portfolia jednu z menších investic.

Výsledná hodnota nakoupených akcií v korunách je stanovena přepočtením z cizích měn dle aktuálních kurzů koruny vůči dolaru (USD), euru (EUR) a dánské koruně (DKK).

Pro pořádek je třeba dodat, že portfolio není investičním doporučením. Investice do akcií jsou rizikové a mohou skončit ztrátou všech vložených peněz.

  Pořizovací cena 27. prosince '17 Tržní cena 11. ledna '18 Počet kusů Zisk/ztráta (%)
Facebook (USD) 178 187,84 5 5,53

Berkshire Hathaway - Class B  (USD)

199,6 205,61 5 3,01
Kinder Morgan (USD) 18,11 18,88 50 4,25
Verizon Communications (USD) 53,32 51,69 20 -3,06
Ferrari (USD) 106,5 114,27 10 7,30
BlackBerry (USD) 11,32 13,67 50 20,76
Gilead Sciences (USD) 76,62 78,71 10 2,73
Warehouses De Pauw (EUR) 93,3 96,8 10 3,75
Amazon (USD) 1187,35 1254,33 1 5,64
Starbucks (USD) 54,47 59,82 20 9,86
Pandora (DKK) 671 589 10 -12,22
         
Portfolio celkm v Kč 230 423 Kč 237 011 Kč   2,86

Už za dva týdny budete mít příležitost probrat další možnosti investic se správcem největšího českého podílového fondu Top Stocks Jánem Hájkem. Přihlásit se můžete zde.

Co láká

Internet šířený rychlostí světla. Největší domácí operátor T-Mobile z německé skupiny Deutsche Telekom chce během několika let připojit až milion českých domácností ke své vlastní optické telekomunikační síti. Jen letos do výstavby nové optické infrastruktury investuje nejméně půl miliardy korun. V dalších pěti a více letech mohou celkové investice dosáhnout až 15 miliard. T-Mobile nyní v Česku poskytuje pevné připojení k internetu zhruba 160 tisícům domácností a firem. Kromě toho má na tuzemském trhu mobilních služeb dalších více než šest milionů klientů. Díky vysokorychlostnímu pevnému internetu bude T-Mobile moci ve větší míře nabízet zákazníkům datově náročné služby, včetně on-line televize ve vysokém rozlišení.

Kdo vyhrává

České firmy v prosinci hledaly rekordních 217 tisíc pracovníků. Lidí je málo a trhu práce vládne člověk. To je dobrá zpráva. Obzvlášť v době, kdy neuplyne den, aby média po celém světě nepřinesla zprávu o tom, že roboti vezmou lidem práci. V pondělí to včetně zvuků robotické pily v nábytkářské firmě v americkém státě Massachusetts ukázala reportáž rozhlasové stanice National Public Radio. Podle NPR nicméně roboti a lidé mohou pracovat bok po boku. Totéž si myslí šéfka české pobočky švédsko-švýcarského strojírenského holdingu ABB. "V budoucnu se bude také stále více lidí podílet na stejných úkolech s roboty," řekla Tanja Vainiová v rozhovoru pro HN. Spolupráce mezi dělníky a roboty v továrnách bude obzvlášť důležitá pro Česko. Třetina všech pracovních míst zde připadá na průmysl, který představuje třetinu objemu celé ekonomiky.

Kdo prohrává

Bezohlední burziáni nejsou "in". Jsou vytlačování pravidly, která zapovídají investice do bezohledných firem. Správci fondů v zahraničí kromě možného zisku čím dál častěji zkoumají, jak se společnosti chovají k přírodě či vlastním zaměstnancům.  V Česku ovšem není etické investování zatím příliš rozvinuté. Jeho zásady už ale uplatňuje katolická církev. Ta díky církevním restitucím v současnosti investuje několik miliard korun. Kritici takzvaného společensky odpovědného investování ovšem varují, že se jeho stoupenci dobrovolně vzdávají části výnosu. Zakladatel několika investičních fondů Jan Pravda v rozhovoru pro HN řekl, že ohleduplné fondy jsou kromě jiného "marketingovou pohádkou pro nové klienty penzijních fondů".

Mimo byznys v Ostravě

Britská soulová zpěvačka Joss Stoneová, která ve svých třiceti letech prodala již přes čtrnáct milionů alb, v létě vystoupí na festivalu Colours of Ostrava. Akce se zúčastní také další pěvkyně  Oumou Sangaré z afrického Mali a americká písničkářka Beth Ditto se skupinou Ditto. Festival se uskuteční v industriálním prostředí Dolních Vítkovic od 18. do 21. července.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.