Z Německa přišla dobrá zpráva pro Česko. Tamní ekonomika vzrostla v loňském roce podle předběžných odhadů o 2,2 procenta, tedy nejvíce od roku 2011. I díky tomu láme zahraniční obchod mezi Českem a Německem rekordy.

"Česko bylo loni vůbec poprvé v první desítce nejdůležitějších obchodních partnerů Německa. Tento post si zcela jistě udrží," říká Bernard Bauer, výkonný člen představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory.

Německo vykazuje rekordní čísla nejen u růstu ekonomiky, ale také u nezaměstnanosti a přebytku veřejných rozpočtů. Práci hledá nejméně lidí od znovusjednocení země v roce 1990 a přebytek rozpočtů se zvýšil z loňských 0,8 procenta na letošních 1,2 procenta HDP, v přepočtu bezmála bilion korun. Hospodářský růst hnaly kupředu rostoucí spotřeba, investice i export. Podle institutu Ifo má německý růst v letošním roce dále zrychlit na 2,6 procenta HDP.

Pro Česko bude podle Pavla Sobíška, hlavního ekonoma UniCredit Bank, důležitý vývoj německého exportu. "Právě na něj je navázaná podstatná část české ekonomiky. Letošní vyhlídky vypadají i v tomto ohledu příznivě, snad s jedinou výjimkou mezi velkými exportními trhy Německa, a to Velkou Británií," dodává Sobíšek.

První předběžná čísla o růstu české ekonomiky se sice dozvíme od statistického úřadu až v únoru, podle některých odhadů však překonal pět procent HDP. I přes zmíněné pozitivní výsledky největšího obchodního partnera toto tempo růstu Česko neudrží, protože se zvýší dovoz, míní Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank ČR. "Zatímco spotřeba domácností by měla zůstat nadále silná, slabší růst HDP půjde zejména na vrub slabšímu příspěvku čistého zahraničního exportu," dodává Seidler.

Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma společnosti Cyrrus, analytici oproti počátku loňského roku už významný německý růst do odhadů zapracovali a tomu odpovídá současný odhad růstu českého hospodářství o 3,2 procenta HDP v roce 2018. "Klíčovým zdrojem tohoto zlepšení předpokládaného růstu o 0,6 procentního bodu je právě situace v zemích našich klíčových obchodních partnerů v čele s Německem," vysvětluje Kovanda.

Zahraniční obchod Česka a Německa (z pohledu ČR; v miliardách korun*)
  Vývoz Dovoz Bilance
2017 1280 899 381
2016 1287 924 363
2015 1248 901 347
2014 1161 835 326
2013 994 724 270
Zdroj: ČSÚ; *data za leden–listopad 2017, prosincové statistiky ještě nebyly zveřejněny
Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.