Průmyslová výroba v eurozóně v listopadu oproti říjnu vzrostla o jedno procento a byla o 3,2 procenta vyšší než ve stejném měsíci roku 2016. Podtrhla tak dynamiku ekonomiky oblasti, která se těší nejrychlejšímu růstu za deset let. Ve čtvrtek to oznámil statistický úřad Eurostat. Jak měsíční, tak meziroční zvýšení bylo lepší, než čekali analytici.

Ti v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že měsíční nárůst bude činit 0,8 procenta a meziroční rovná tři procenta. V říjnu činil měsíční nárůst 0,4 procenta a meziroční 3,9 procenta.

K nečekaným výsledkům přispěla zejména produkce investičního charakteru, která vykázala měsíční nárůst o tři procenta, ale také zboží střednědobé (1,1 procenta) a dlouhodobé spotřeby (1,6 procenta). Meziroční nárůst ve výrobě investičních statků činil 6,2 procenta, zatímco druhé dvě kategorie vykázaly shodně zvýšení o 4,6 procenta.

Spolu se službami se průmyslová produkce řadí v eurozóně ke stěžejním komponentům hospodářského růstu. Hrubý domácí produkt zemí platících eurem se v loňském třetím čtvrtletí zvýšil o 0,6 procenta a meziročně byl o 2,6 procenta vyšší. Největší zásluhu na tom mají investice a spotřeba domácností.

V celé Evropské unii se průmyslová výroba v listopadu zvýšila o 0,9 procenta po říjnovém růstu o 0,5 procenta. Meziročně se tempo v listopadu zpomalilo na 3,5 procenta ze 4,2 procenta v říjnu.

Související