Investiční fondy pro kvalifikované investory, které nejsou na burze aktivní, pravděpodobně přijdou o možnost ušetřit miliony korun na dani z příjmů. Praxi využívaly zejména developerské společnosti, které si na burze zaregistrovaly investiční fond, do nějž vložily své nemovitosti. Zisky z nich pak danily jen pěti procenty místo obvyklých 19 procent. Fond nemusel být na burze aktivní, stačilo, že je na ní zaregistrovaný. 

Tuto podmínku chce nyní zrušit novela zákona o dani z příjmů senátora Libora Michálka (za piráty). "Některé společnosti využívají tohoto finančního nástroje výlučně pro daňovou optimalizaci," tvrdí Michálek ve svém návrhu, který ve středu ráno podpořila vláda. Nárok na nižší daň by tak měly jen aktivní investiční fondy. Novela nyní zamíří do sněmovny.

Zájemci o investování běžně nakoupí podíl ve fondu (v případě fondu pro kvalifikované investory je minimální vklad milion korun), který pak s jejich penězi dále obchoduje. Především developerské firmy ale zakládají fondy, které své akcie investorům nenabízejí. Často proto, že jsou v držení jednoho vlastníka a firma na prodeji podílu ani nemá zájem. "Fakticky se jedná o podobný investiční nástroj, jakým jsou korunové dluhopisy," přirovnává Michálek. Dluhopisy v nominální hodnotě jedné koruny nepodléhaly dani, proto je podnikatelé využívali, aby ze svých firem dostali nezdaněné peníze.

Fondy kvalifikovaných investorů lákají firmy hlavně kvůli volnosti ve výběru, do čeho investovat. Kromě nemovitostí mohou investoři peníze vložit například i do uměleckých děl či archivního vína. Navíc stačí investovat jen do jednoho či dvou projektů. U běžných fondů jsou požadavky na diverzifikaci portfolia výrazně přísnější.

Možnost ušetřit díky založení investičního fondu na dani miliony korun využívají kromě developerů třeba i některé obchodní řetězce. Ty do fondů dávají nemovitosti, v nichž mají své obchody.

Svůj fond má například developerská společnost Central Group. Jediným akcionářem tohoto uzavřeného fondu je Central Group a další její dceřiné společnosti. Za loňský rok fond vykázal zisk přes 280 milionů korun, ze kterého na dani z příjmů odvedl jen 14 milionů. To je o 25 milionů méně, než kdyby Central Group zisk danila jako běžná právnická osoba. Fond pro kvalifikované investory má také polostátní podnik ČEZ, který do něj vložil své obnovitelné zdroje energie.

Partner poradenské společnosti BDO Marek Moudrý je přesvědčený, že developerské firmy nezakládají investiční fondy jen kvůli nižším daním: "Je to pro ně také cesta, jak v případě opakování krize z roku 2008 získat externí kapitál na financování svých projektů," říká Moudrý. Dodal, že investoři vyžadují regulovaný subjekt, který má historii a má v portfoliu více projektů.

Nižší, pětiprocentní daň pro investiční fondy platí od začátku roku 2015. Cílem tehdejší novely bylo rozproudit obchodování na pražské burze. Nápad se však minul účinkem, tuzemská burza stále skomírá. Objem obchodů na jejím akciovém trhu loni meziročně klesl téměř o 30 miliard na 138,8 miliardy korun.

Praxe, kdy se akciové firmy přeměňují na investiční fondy, aby se vyhnuly placení daní, není ještě příliš rozšířená. V říjnu bylo u České národní banky registrováno přes 400 investičních fondů, aktivní na finančním trhu není zhruba desetina z nich. Podle Michálka představuje roční únik na dani z příjmů několik stovek milionů korun. "Je ale značné riziko, že tento nástroj bude využíván ve stále větším rozsahu," varuje Michálek s tím, že by pak stát mohl na dani přicházet o miliardy korun ročně. Pokud by naopak novela prošla, státní rozpočet by podle senátora získal přibližně 600 milionů korun ročně.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.