Investiční fondy pro kvalifikované investory, které nejsou na burze aktivní, pravděpodobně přijdou o možnost ušetřit miliony korun na dani z příjmů. Praxi využívaly zejména developerské společnosti, které si na burze zaregistrovaly investiční fond, do nějž vložily své nemovitosti. Zisky z nich pak danily jen pěti procenty místo obvyklých 19 procent. Fond nemusel být na burze aktivní, stačilo, že je na ní zaregistrovaný. 

Tuto podmínku chce nyní zrušit novela zákona o dani z příjmů senátora Libora Michálka (za piráty). "Některé společnosti využívají tohoto finančního nástroje výlučně pro daňovou optimalizaci," tvrdí Michálek ve svém návrhu, který ve středu ráno podpořila vláda. Nárok na nižší daň by tak měly jen aktivní investiční fondy. Novela nyní zamíří do sněmovny.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Vláda podpořila návrh senátora Libora Michálka na zrušení nižší daně z příjmů pro investiční fondy, které nejsou na burze aktivní.
  • Současných pravidel využívají hlavně developerské společnosti, které do fondů vkládají své nemovitosti. Zisky z nich pak daní pěti procenty místo obvyklých 19 procent.
  • Návrh nyní zamíří do Poslanecké sněmovny. Stát by díky novele získal do rozpočtu přibližně 600 milionů ročně.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.