Domácí ekonomika v závěru roku pravděpodobně zažila zmírnění růstu spotřebitelských cen. Vedlo k tomu zpomalení růstu cen potravin, z nichž v předchozích měsících podražovalo zejména máslo a další mléčné výrobky. 

Podle většiny analytiků oslovených v anketě HN to potvrdí prosincové údaje o inflaci, které ve středu ráno zveřejní Český statistický úřad. Podle ekonomů nejspíš tempo inflace zpomalilo na 2,5 procenta z 2,6 procenta v listopadu. Současně se oslovení odborníci shodují, že růst spotřebitelských cen zůstává natolik vysoký, aby Česká národní banka přistoupila k dalšímu zvýšení úrokových sazeb na svém prvním letošním zasedání, které se bude konat 1. února. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Anketa HN mezi analytiky ukázala, že inflace v prosinci zpomalila na 2,5 procenta ze 2,6 procenta v listopadu.
  • Čerstvé údaje o vývoji spotřebitelských cen zveřejní Český statistický úřad ve středu ráno.
  • Ekonomové svorně očekávají, že ČNB rozhodne o zvýšení úrokových sazeb na svém prvním letošním zasedání plánovaném na 1. února.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru