O české hotely je rekordní zájem. Za 11 měsíců se v nich ubytovalo víc turistů než za celý rok 2016, celkem přes 13 milionů hostů. Pokud potrvá současný trend, přesáhne počet hostů za celý rok 2017 více než 14 milionů.

A zatímco v předchozích letech v některých měsících počet hostů výrazně klesl, letos silný zájem přetrvává bez ohledu na období roku. Dokladem toho je i výsledek hotelů za listopad. Podle nejnovějších čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ) se počet turistů v českých hotelech v listopadu prvně v historii přehoupl přes jeden milion a na rozdíl od minulosti patřil k nejsilnějším měsícům roku.

Za jedenáct měsíců hotely měly zhruba o desetinu víc turistů než loni, přičemž loňský rok byl doposud nejlepším rokem v historii. "V roce 2017 jsme očekávali, že padne rekord v počtu domácích a zahraničních hostů v hromadných ubytovacích zařízeních. Pokud budeme vycházet z dosavadních trendů, tak poslední měsíce roku 2017 budou natolik silné, že historickou hranici s největší pravděpodobností překonáme," uvedla ředitelka CzechTourismu Monika Palatková. Dvouciferného tempa růstu návštěvnosti hotely dosahovaly naposledy v 90. letech, kdy ale hotelových kapacit bylo mnohem méně.

Počet zahraničních i domácích hotelových hostů prudce roste od roku 2013. Počet těch, kteří alespoň jednou přespali v hotelu, od té doby vzrostl zhruba o třetinu. V posledních dvou letech jsou v nich stále častějšími hosty Češi. Tím, jak Čechy čím dál víc láká i cestování doma, se jejich podíl ve struktuře hotelových hostů v průměru už blíží 40 procentům. Od ledna do listopadu přijelo do českých hotelů skoro 8 a půl milionu cizinců a bezmála 5 milionů Čechů.

A zatímco Praha je nadále hlavním lákadlem pro cizince a podle hoteliérů se letos prakticky prodává sama, v regionech jim pomáhá rostoucí zájem Čechů. Češi nejčastěji míří na jižní Moravu, do jižních Čech a do hor. Právě v Praze ale hotelové kapacity momentálně narážejí na svůj limit a podle hoteliérů bude obtížné počty hotelových hostů v metropoli dále navyšovat.

"Velmi silný jsme měli i prosinec. Cizinci, kteří tvoří převážnou část naší klientely, totiž přijížděli i přes vánoční svátky, nejen jako tradičně na Silvestra. Loňský celoroční plán jsme překročili i díky tomu, že nedošlo k žádnému zhoršení bezpečnostní situace ve světě a z toho těžila i Praha. Průměrnou obsazenost jsme měli už na 80 procentech, což znamená, že po většinu roku jsme naplněni do posledního pokoje," říká Tomáš Startl, ředitel pražského hotelu Perla.

Letos s tak silným růstem obsazenosti už pražští hoteliéři nepočítají. "Ale současná vysoká poptávka nám umožní pokračovat v navyšování cen. Ty jsme loni už zvýšili o pět procent, což nám pomohlo eliminovat posílení koruny vůči euru," říká Startl. Ceny pro cizince účtují hoteliéři většinou v eurech.

Větší zájem cizinců o Českou republiku se CzechTourism snaží proto směrovat i mimo Prahu do tradičních míst, jako je Český Krumlov, Karlovy Vary nebo Plzeň.

"Naším cílem je zaměřit se především na jednotlivé regiony České republiky. S tím nám pomůže program Ambasador, v rámci kterého světoznámé osobnosti jako Jaromír Jágr, Magdalena Kožená či Gabriela Koukalová budou v zahraničí lákat k návštěvě svého rodiště, a také hlavní komunikační téma roku 2018 100 let České republiky," uvádí Monika Palatková.

Asi nepřekvapí, že největší část hotelových hostů stále bydlí v kategorii ubytování tří a méně hvězd, ale počet klientů čtyřhvězdičkových hotelů se už tomu velmi blíží. Navíc se ukazuje, že právě o čtyřhvězdičkové ubytování se zájem nadále nejvíce zvyšuje. Čtyřhvězdičkové hotely v Česku od ledna do listopadu ubytovaly celkem skoro 5,86 milionu turistů, což je o 11 procent více než před rokem. V hotelech se třemi a méně hvězdičkami přespalo 6,040 milionu turistů, o 8,6 procenta meziročně víc. Nejluxusnější pětihvězdičkové hotely zaznamenaly meziroční nárůst o 9,6 procenta na 1,288 milionu turistů.


 
*Data od ledna do konce listopadu
Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.