V úterý 9. 1. 2018 ve 23 hodin středoevropského času měl šéf telekomunikačního obra Huawei na veletrhu CES 2018 oznámit, že firma vstupuje na americký trh s telefonem Huawei Mate 10 Pro. Prodejním partnerem měl být největší americký mobilní operátor AT&T. Obsah své přednášky ale bude Chen Gong Yu nejspíše muset pozměnit. Deník The Wall Street Journal vydal zprávu, podle které AT&T od dohody o spolupráci odstoupilo.

Huawei doposud v USA prodával své telefony v menším měřítku pod vlastními značkami operátorů a dodával pro Google telefon Nexus 6P, spolupráce s AT&T mu měla zajistit přístup k milionům nových zákazníků. Plány na americkou expanzi ale bude muset firma zredukovat.

Důvodem, pro který AT&T od prodeje telefonů Huawei ve své obchodní síti odstoupila, je údajný politický tlak spojený s obavami z napojení Huaweie na tajné služby Číny. Obavy z možnosti přístupu čínských tajných služeb ke komunikaci probíhající na zařízeních čínských firem stojí za vyřazením Huaweie a ZTE ze zakázek na budování telekomunikačních infrastruktur v USA. Obě firmy podezření ze spolupráce s čínskými špiony odmítají.

Server The Information uvádí, že členové amerického senátního výboru pro bezpečnost upozornili na problematické vnímání Huaweie federální komisí pro telekomunikace FCC s tím, že "další zjištění výboru pro bezpečnost v této oblasti jen posilují obavy z Huaweie a čínské špionáže".

Huawei se k informacím The Wall Street Journal ani The Information nevyjádřil. I přes absenci na americkém trhu se Huawei stal v uplynulých dvou uzavřených čtvrtletích druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě po Samsungu, když díky silným prodejům svých vlajkových lodí a levnějších telefonů Honor předběhl v počtu prodaných mobilů Apple. Údaje za poslední čtvrtletí 2017 zatím nejsou k dispozici, očekává se ale, že se Apple dostane zpět na druhé místo.

Vystoupení Chen Gonga Yu na veletrhu CES budeme sledovat přímo na místě a následně přineseme další detaily.

Související