Spor o výši platů řidičů autobusů už bublá téměř tři roky. Na jedné straně jsou dopravní firmy, které poskytují služby krajům. Ve snaze vyhrát tendry šly mnohdy s nabízenou cenou hodně nízko. A příliš nepočítaly s větším růstem platů řidičů. Na druhé straně stojí stále více nespokojení řidiči autobusů. Ti zdůrazňují, že dělají náročné povolání, za které nemají ani průměrnou mzdu. 

Na krajských linkách pracuje v dopravních firmách, jako jsou třeba Arriva, Busline nebo ICOM, odhadem 11 tisíc řidičů. Reálně si sice vydělají do 30 tisíc korun hrubého, jde však o mzdu, v níž už jsou započtené příplatky za čekání, přesčasy nebo jízdy o víkendech, takže v práci stráví přes 300 hodin měsíčně. Za "normální" pracovní dobu, která zahrnuje 40 hodin týdně, si tak vydělají jen 18 100 korun hrubého, což je 108,40 koruny za hodinu jízdy. Ještě v roce 2016 měli řidiči zaručenou hodinovou mzdu 71,60 koruny a měsíčně to bylo přes 13 tisíc.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Řidiči autobusů na krajských linkách chtějí více peněz.
  • Jejich průměrná mzda je sice do 30 tisíc hrubého, ale až s mnoha hodinami přesčasů. Jinak i po zvýšení mezd rozhodnutím vlády dosahuje základ 18 100 korun.
  • Podle sdružení Česmad Bohemia chybí v Česku 10 až 15 tisíc řidičů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.