Pojišťovny ve světě loni klientům na náhradách škod způsobených přírodními katastrofami vyplatily 135 miliard dolarů. Je to vůbec nejvyšší suma v historii, jež v přepočtu odpovídá přibližně 2,9 bilionu korun.

Celkové hospodářské škody jsou ale mnohem vyšší. Podle předběžného odhadu zajišťovny Munich Re dosáhly 330 miliard dolarů (asi 7,5 bilionu korun). Tento ústav, který v podstatě je "pojišťovnou pro pojišťovny", bere ve svých propočtech v úvahu 710 pojistných událostí. Ve srovnání s desetiletým průměrem je to asi o stovku více.

Pokud jde o celkové hospodářské škody, které po sobě zanechaly přírodní živly, ve světě byl horší jenom rok 2011, kdy dosáhly 354 miliard dolarů. Tuto sumu tehdy výrazně ovlivnilo ničivé zemětřesní v Japonsku.

Přitom první pololetí roku 2017 se pro globální pojišťovací byznys vyvíjelo příznivě. Ústavy na náhradách škod způsobených přírodními katastrofami během ledna až června vyplatily relativně nízkou sumu 41 miliard dolarů. Ale na sklonku léta udeřily na Mexický záliv, Spojené státy americké a karibskou oblast hurikány vyznačující se mimořádně ničivou silou. Nejhorší byly Harvey, Irma a Maria, které z pojišťoven dohromady "odsály" 92 miliard dolarů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Pojišťovny loni vyplatily 135 miliard dolarů za škody způsobené přírodními katastrofami.
  • Nejničivějšími byly hurikány Harvey, Irma a Maria. Škody napáchaly i zemětřesení a požáry.
  • V Asii pojistné náhrady kryjí jen osm procent škod. Pojištění je v zemích s nižšími příjmy nedostatečné.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.