Pojišťovny ve světě loni klientům na náhradách škod způsobených přírodními katastrofami vyplatily 135 miliard dolarů. Je to vůbec nejvyšší suma v historii, jež v přepočtu odpovídá přibližně 2,9 bilionu korun.

Celkové hospodářské škody jsou ale mnohem vyšší. Podle předběžného odhadu zajišťovny Munich Re dosáhly 330 miliard dolarů (asi 7,5 bilionu korun). Tento ústav, který v podstatě je "pojišťovnou pro pojišťovny", bere ve svých propočtech v úvahu 710 pojistných událostí. Ve srovnání s desetiletým průměrem je to asi o stovku více.

Pokud jde o celkové hospodářské škody, které po sobě zanechaly přírodní živly, ve světě byl horší jenom rok 2011, kdy dosáhly 354 miliard dolarů. Tuto sumu tehdy výrazně ovlivnilo ničivé zemětřesní v Japonsku.

Přitom první pololetí roku 2017 se pro globální pojišťovací byznys vyvíjelo příznivě. Ústavy na náhradách škod způsobených přírodními katastrofami během ledna až června vyplatily relativně nízkou sumu 41 miliard dolarů. Ale na sklonku léta udeřily na Mexický záliv, Spojené státy americké a karibskou oblast hurikány vyznačující se mimořádně ničivou silou. Nejhorší byly Harvey, Irma a Maria, které z pojišťoven dohromady "odsály" 92 miliard dolarů.

Značné škody napáchaly také požáry lesních porostů v Kalifornii nebo rozsáhlé zemětřesení v Mexiku. Přírodní živly řádily i v jiných částech světa. Pravidelně přicházející monzunové deště v jižní Asii loni trvaly až o čtyři týdny déle, než bývá obvyklé.

"Loňská čísla současně ukazují, jak hrozivá mezera ve světovém pojišťovnictví existuje. V Asii pojistné náhrady v průměru kryjí jenom osm procent způsobených škod," podotýká Hermann Pohlchristoph, který v představenstvu zajišťovny Munich Re odpovídá za Asii a Tichomoří. Majetkové pojištění je obzvlášť nedostatečné v zemích s nízkými příjmy.

Během přírodních katastrof loni zahynulo zhruba deset tisíc lidí, což je nepatrně více než v roce 2016, ale výrazně pod desetiletým průměrem (60 tisíc obětí ročně).

Největší přírodní pohromy podle napáchaných škod v roce 2017

Datum Země Událost Celkové ztráty (miliardy dolarů)

Z toho
náhrady pojišťoven (miliardy dolarů)

Srpen–září USA hurikán Harvey 85 30
Září USA, Karibská oblast hurikán Irma 67 32
Září Karibská oblast hurikán Maria 63 30
Říjen USA požáry porostů 10,5 8
Červen–červenec Čína záplavy, sesuvy půdy 6 -
Září Mexiko zemětřesení 6 2

Katastrofy, které zahubily nejvíce lidí

Datum Země Událost Počet obětí
Červen–říjen jižní Asie záplavy 2700
Listopad Írán zemětřesení

630

Srpen Sierra Leone sesuv půdy

500

Září Mexiko zemětřesení 369

Duben

Kolumbie

záplavy, sesuvy půdy 329

 

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.