Americký Dow Jonesův index ve čtvrtek poprvé prolomil hranici 25 tisíc bodů. Trvalo mu přitom méně než rok, než přidal pět tisíc bodů, což je nejrychlejší růst od jeho vzniku v květnu 1896. Index měří výkon akcií třiceti předních amerických firem. Během čtvrtka přidal 0,61 procenta a obchodování zakončil na hodnotě 25 075,13 bodu. Na devizových trzích dál klesal dolar.

Rekordy zaznamenaly i další hlavní indexy, širší S&P 500 přidal 0,40 procenta na 2723,99 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite pak zpevnil o 0,18 procenta na 7077,91 bodu. K růstu přispívají solidní výsledky amerických firem, daňová reforma prezidenta Donalda Trumpa, ale i příznivý růst globální ekonomiky.

Trh ve čtvrtek podpořily příznivé údaje o vývoji zpracovatelského průmyslu i služeb v největších ekonomikách světa, stejně jako statistika o prosincové tvorbě pracovních míst v americkém soukromém sektoru.

Dobře si ve čtvrtek vedly například akcie společnost Apple, které vzrostly o 0,5 procenta. Díky pokračujícímu růstu cen ropy se dařilo také akciím energetického sektoru, které vloni v růstu zaostávaly. Index S&P energetického sektoru si ve čtvrtek připsal kolem 0,5 procenta a za tento týden již vzrostl asi o 3,8 procenta.

Index S&P 500 ve čtvrtek nejvíce podpořily akcie finančních institucí. Akcie Wells Fargo a JPMorgan Chase & Co stouply o 1,25 procenta, respektive 1,43 procenta, akcie Goldman Sachs pak o 1,4 procenta.

Dolar ve čtvrtek proti většině měn oslaboval, nepomohla mu ani příznivá statistika z americké ekonomiky. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 21:45 ztrácel 0,3 procenta a pohyboval se na úrovni 91,9 bodu.

Euro k dolaru přidávalo 0,4 procenta na 1,2067 USD a je nejsilnější za tři roky. Britská libra si připisovala téměř 0,3 procenta na 1,3552 USD. Dolar nicméně zpevňuje k japonskému jenu, což podle analytiků souvisí se zájmem o rizikovější aktiva. V uvedenou dobu přidával asi 0,2 procenta na 112,74 JPY.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru