Přestože ceny akcií na trzích rozvíjejících se zemí, takzvaných emerging markets, za poslední rok výrazně vzrostly, nabízejí podle známého investora Marka Mobiuse i nadále dobrou investiční příležitost. Portfolio manažer investiční společnost Franklin Templeton to řekl přes telemost ze Singapuru při své prezentací pro středeční Investiční fórum konané v Praze. V následné přednášce se portfolio manažer investiční společnosti NN Investment Partners Igor Müller zaměřil na trhy ve střední a východní Evropě.

Podle Mobiuse je ohodnocení rozvíjejících se akciových trhů nadále atraktivnější než u vyspělých trhů, jako jsou třeba Spojené státy nebo burzy v západní Evropě. Přitom Index MSCI Emerging Markets, do kterého patří i pražská burza, si v roce 2017 v dolarovém vyjádření připsal přibližně 36 procent. Pro srovnání, akcie v USA šly podle indexu S&P 500 nahoru o necelých dvacet procent.

Nižší je v případě emerging markets například hodně sledovaný ukazatel poměru ceny akcií ku čistým ziskům (P/E - price-to-earnings ratio), firmy ze zemí emerging markets také dosahují vyšší návratnosti vlastního kapitálu.

"Důležitost rozvíjejících se ekonomik se zvyšuje, roste jejich podíl na světovém hospodářství či mezinárodním obchodě," řekl také Mobius. Ten se na rozdíl od některých jiných analytiků neobává toho, že by se například rozvíjející se ekonomiky v Asii významněji dotklo utahování měnové politiky z americké centrální banky. Historické zkušenosti podle něj nic takového nenaznačují.

Na rozdíl od minulosti jsou navíc rozvíjející se země na případné šoky lépe připraveny. Prudce se zvýšily jejich devizové rezervy a mají obvykle mnohem nižší veřejné dluhy než vyspělé země. "Očekáváme, že rychlý růst těchto zemí bude pokračovat. Pro letošek o 4,3 procenta, tedy zhruba dvojnásobek tempa vyspělých zemí," uvedl Mobius. "A třeba v případě Číny a Indie to bude šest až sedm procent," dodal.

Za důležitou hybnou sílu ekonomických změn označil Mobius rychle rostoucí využití internetu. "Je to vidět i na prodejích chytrých telefonů - 72 procent, tedy 1,4 miliardy kusů, se jich loni prodalo v zemích emerging markets. To mění ekonomiku, ale i politiku," podotkl Mobius.

Od roku 1988 vzrostla podle Mobiuse hodnota indexu rozvíjejících se ekonomik o 2000 procent v porovnání s "pouhými" 900 procenty v případě vyspělých ekonomik. "Proto je zajímavé se na tyto trhy zaměřovat, přestože to bylo doprovázeno volatilitou," poznamenal Mobius. "Propady sice byly značné, ale obvykle trvaly krátkou dobu a trhy se dokázaly rychle zotavit," dodal.

Střední Evropa - příležitost v bankovním sektoru

Jak již bylo zmíněno, pražské burze se loni dařilo. I nadále se však na ní dají najít zajímavé investiční příležitosti, a to zejména ve finančním sektoru. "České banky vidíme jako hluboko podhodnocené," řekl při své prezentaci portfolio manažer NN Investment Partners Igor Müller. Podle něj budou banky těžit ze zvyšování úrokových sazeb centrální bankou, což se pozitivně odrazí na růstu úrokových marží a ziskovosti.

Navíc podle Müllera dochází ke zklidnění konkurenčního boje mezi bankami, který byl způsoben právě velmi nízkými sazbami. "Kapitálová vybavenost tuzemských bank je vysoká, stejně tak jejich návratnost kapitálu, takže tam vidíme velký potenciál," uvedl Müller další důvody pro nákup akcií bank obchodovaných na pražské burze. "To platí i o polských, maďarských a rumunských bankách," dodal portfolio manažer.

Středoevropské akcie jsou podle Müllera přes růst indexů v loňském roce nadále levnější v porovnání s vyspělými trhy, hlavně americkým. Akcie v Praze a ve Varšavě jsou navíc pro zahraniční investory atraktivní i díky posilování kurzu koruny a zlotého. "Investice se tak zhodnocuje i tím, že naše měny rostou vůči dolaru a euru. A tento trend by měl pokračovat."

 

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.