Severokorejský vůdce Kim Čong-un rozhodl, že jeho země ve středu znovu zprovozní horkou linku zajišťující naléhavou komunikaci s Jižní Koreou. Podle agentury Reuters to v televizním prohlášení oznámil jeden z představitelů KLDR. Mluvčí jihokorejského prezidenta to označil za významný posun v napjatých vzájemných vztazích. Obě země chtějí v nejbližších dnech jednat o účasti KLDR na zimní olympiádě, kterou bude v únoru pořádat právě její jižní soused.

Linka, která v minulosti představovala zásadní komunikační kanál mezi oběma zeměmi, byla KLDR opakovaně přerušována v dobách zvýšeného napětí. K její obnově by mělo dojít ve středu v 7:30 SEČ.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v novoročním projevu prohlásil, že vyslání severokorejské výpravy na únorovou olympiádu zvažuje.

Nabídku Soulu na rozhovory, které by se měly uskutečnit v úterý 9. ledna v pohraniční vesnici Pchanmundžom, přednesl jihokorejský ministr pro sjednocení.

"Těšíme se na otevřenou diskusi o zájmech obou stran, včetně účasti Severní Koreje na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu," řekl novinářům ministr pro sjednocení Čo Mjong-kjon. "Naše vláda je otevřena rozhovorům s KLDR bez ohledu na dobu, místo a formu," dodal.

Podle ministra během jednání pravděpodobně dojde kromě severokorejské účasti na olympiádě i na další témata, jako je denuklearizace Korejského poloostrova.

Kvůli severokorejskému jadernému a raketovému zbrojnímu programu, v němž KLDR pokračuje navzdory sankcím Rady bezpečnosti OSN, vládne mezi Severní a Jižní Koreou dlouhodobě napětí.

Vůdce KLDR Kim Čong-un v novoročním projevu prohlásil, že KLDR bude pokračovat ve výrobě mezikontinentálních raket a jaderných hlavic. Vyslovil se ale zároveň pro zlepšení vztahů s jižním sousedem, a to ještě před olympiádou.

Poslední rozhovory na vysoké úrovni mezi Jižní a Severní Koreou se konaly v prosinci 2015 ve společné průmyslové zóně Kesong. Skončily tehdy bez dohody a program schůzky nebyl zveřejněn, napsal zpravodajský server BBC News.