Posledních několik měsíců se sice neslo v duchu mánie vyvolané prudkým růstem cen bitcoinu, rok 2017 měl ale v kryptosvětě jiné šampiony. Této nejznámější digitální měně nepomohlo ani to, že její hodnota meziročně stoupla z necelé tisícovky na dnešních téměř čtrnáct tisíc dolarů za kus. I toto impozantní zhodnocení investice jí stačilo jen na 14. příčku v žebříčku nejrychleji rostoucích kryptoměn, který připravil web Quartz.

Podle webu je jedničkou digitální měna zvaná ripple. Ta se před rokem prodávala za něco přes šest tisícin dolaru a dnes stojí více než dva dolary za kus. To meziročně znamená nárůst o více než 36 tisíc procent. Následovaly je projekty NEM (+29 842 %) a Ardor (16 809 %).

Co je Ripple?

- Ripple, podobně jako jiné kryptoměny, stojí na technologii blockchainu. Jeho hlavní výhodou jsou snadné a rychlé převody peněz, a to jak mezi zeměmi, tak i mezi jednotlivými tradičními měnami. I proto je o něj zájem mezi bankami a dalšími finančními institucemi.

- Americká společnost Ripple, která za stejnojmennou digitální měnou stojí, tvrdí, že ohledně své virtuální měny a dalších svých technologií již má podepsány kontrakty s více než stovkou finančních domů.

- Strategické partnerství podepsala firma Ripple například s americkou platební společností American Express.

- Na rozdíl od jiných kryptoměn, jako třeba bitcoinu, nevznikají nové jednotky ripplu takzvaným těžením, ale tvůrci hned na začátku "vytěžili" 100 milionů jednotek, které postupně dávají do oběhu.

- Oproti zmíněnému bitcoinu se tak nejedná o decentralizovanou kryptoměnu.

Quartz nicméně zapomněl na projekt Neo, která se v létě přejmenovala z původních AntShares a neukazuje se tak ve statistikách. To je platforma, na které lze stavět nové krypto-projekty a která se zaměřuje hlavně na čínský a asijský trh. Její růst ze 14 centů na 86 dolarů znamená zhodnocení o více než 59 tisíc procent.

Výše zmiňovaný růst Ripplu nicméně znamenal zásadní prohazování pozic v žebříčku největších kryptoměn. Těch relevantních je podle webu coinmarketcap.com nyní necelá tisícovka a jejich hodnota se pohybuje okolo 640 miliard dolarů, tedy zhruba 13,5 miliardy korun.

Jedničkou na trhu je s hodnotou 232 miliard dolarů a podílem 36,2 procenta bitcoin. Dvojkou se ale nově stal ripple (91 miliard dolarů), který přeskočil ethereum.

To ale platí jen u měn, které jsou v oběhu. Zatímco bitcoin či ethereum považují za svojí hlavní vlastnost decentralizaci a tudíž nezávislost na vládách, firmách či bankách, ripple je silně centralizovaný projekt, jehož cílem je urychlit převody peněz mezi bankami. A pokud započítáme i hodnotu tokenů, které drží mateřská firma Ripple a které zatím nejsou v oběhu, přeskočí s kapitalizací 234 miliard dolarů i bitcoin.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.