Čínská společnost China Aircraft Leasing Group Holdings Ltd koupí od evropského výrobce letadel Airbus 50 letadel A320neo. Katalogová hodnota objednávky činí 5,42 miliardy USD (115,6 miliardy Kč). Čínská firma se snaží posílit svoji pozici na čínském trhu v době, kdy poptávka po letecké přepravě v zemi prudce roste a čínský letecký trh by mohl brzy překonat americký a stát se největším na světě.

China Aircraft Leasing v současnosti vlastní a spravuje 107 letadel. Dalších 252 má objednaných, z toho 202 od Airbusu a 50 od konkurenční americké firmy Boeing. Mezi zákazníky firmy, kterým pronajímá letadla, patří aerolinky Air China či ANA Holdings.

Konečná cena bude nižší než katalogová, protože výrobci letadel při větších objednávkách poskytují výrazné slevy. Letadla mají být dodána postupně do roku 2023, napsala agentura Reuters.

Podle odhadů Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) by se Čína mohla již kolem roku 2022 stát největším leteckým trhem na světě. Boeing odhadl, že Čína bude do roku 2036 potřebovat 7240 nových letadel v hodnotě téměř 1,1 bilionu USD. Úzkotrupá letadla, mezi která patří A320, se na tomto počtu budou podílet třemi čtvrtinami.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru