Měl to být recept na zvýšení výběru daně z přidané hodnoty a také bič na nepoctivé podnikatele. Namísto toho se z elektronické evidence tržeb nejvíce ze všeho stal PR prostředek ministerstva financí. "Pro mě je hlavním přínosem, větším než tím fiskálním, i když ten je samozřejmě také důležitý, narovnání podnikatelského prostředí. A to, že celá řada podnikatelů EET podporuje," nechala se slyšet nově nastupující ministryně financí Alena Schillerová. Aby ne. Výběr daně z přidané hodnoty, který lze přičíst na vrub elektronické evidenci tržeb, se pohybuje řádově v jednotkách miliard korun. Sliby byly přitom výrazně větší.

Elektronická evidence naráží nejen (vcelku logicky) u části podnikatelů, bezvýhradnou podporu nenašla ani u Ústavního soudu. Ten zřejmě nevyslyšel ministerskou reklamu o rovnosti podnikatelského prostředí, takže spuštění třetí a čtvrté vlny EET zarazil. Ani to ale ministerstvo nijak netrápí: připraví nový zákon a věří si, že ho nakonec prosadí. Rozpočet přežije změny a odklady, protože další vlny měly přinést ještě méně než ty dvě první a i ty, jak se průběžně dozvídáme z výsledků rozpočtu, mají k příjemnému překvapení daleko.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru