Cena bitcoinu se po propadu v minulém týdnu opět stabilizuje a v úterý překročila 16 tisíc dolarů. Ve středu v odpoledních hodinách ale začala cena klesat k 15 tisícům. V týdnu před Vánoci se bitcoin přitom propadl o téměř 40 procent na méně než 12 tisíc dolarů, což byl jeho nejhorší týden od roku 2013. Ke korekci ceny došlo pouhé dva dny po spuštění obchodování s termínovými kontrakty (futures) na bitcoin americkou burzou CME. 

"Nejnovější pohyb ceny ukazuje, že bitcoin je stále spekulativní investicí," řekla agentuře Reuters analytička Kristina Hooperová ze společnosti Invesco v New Yorku s tím, že výkyvy ceny jsou stále enormní.

Na jedné z největších burz s kryptoměnami Bitfinex se v úterý vyrovnala více než polovina ztrát, které bitcoin v posledních dnech zaznamenal. Podle agentury Reuters nalákalo snížení ceny zákazníky, kteří promeškali nákup za podobnou částku na přelomu listopadu a prosince.

Futures

Jde o druh termínových obchodů, kdy se jeden z účastníků zavazuje za předem dohodnutou cenu prodat například akcie nebo měnu a druhý tento objem koupit. 

Pokud si někdo na trhu myslí, že bitcoin v budoucnu posílí, a jiný účastník se domnívá nebo se bojí, že naopak cena klesne, mohou uzavřít termínový kontrakt – futures.

Pokud pak v době splatnosti je bitcoin skutečně výš než při uzavření kontraktu, kupující koupí od prodávajícího bitcoiny za nižší cenu (dříve sjednanou) a může je prodat za cenu vyšší. Rozdíl je jeho zisk. Pokud je bitcoin v době splatnosti kontraktu levnější, pak prodělal kupující.

Běžně se tyto kontrakty používají k zajištění proti výkyvům ceny nebo pro spekulace. Zároveň futures indikují očekávanou cenu aktiva v budoucnosti.

Podle agentury Bloomberg je nedávný propad pouze mírným výkyvem v porovnání s jeho největšími propady mezi lety 2011 a 2014, kdy se cena nejvýznamnější kryptoměny několikrát propadla o více než 70 procent.

K nárůstu ceny bitcoinu přispělo spuštění obchodování na světových burzách. Tažení na dosavadní nejvyšší hranici 20 tisíc dolarů totiž bylo provázeno zavedením možnosti obchodovat s termínovými kontrakty na bitcoin 10. prosince na chicagské burze Cboe (Chicago Board Options Exchange) a na počátku minulého týdne rovněž na chicagské burze CME (Chicago Mercantile Exchange). Ceny futures na bitcoin se od zavedení přibližují spotové (okamžité) ceně bitcoinu.

Od zavedení těchto termínových kontraktů na renomovaných burzách mnozí experti očekávají zvýšení důvěryhodnosti kryptoměnám v čele s bitcoinem a současně nárůst atraktivity bitcoinu mezi velkými investory. Ti nyní mohou snadněji spekulovat na kurzové výkyvy a také se zajistit proti případným ztrátám. Někteří experti se však obávají, že termínové kontrakty obchodované na finanční páku mohou obchodování na burzách destabilizovat. (Finanční páka znamená, že investor si ke spekulaci půjčí navíc cizí kapitál. Vzhledem k tomu, že věřiteli nemůže vrátit nižší částku, než kterou si půjčil, je případná ztráta spekulanta vyšší. To ale platí i o zisku – pozn. redakce.)

Ačkoliv je cena bitcoinu v současnosti pod svou rekordní výší téměř 20 tisíc dolarů z půli prosince, její celoroční růst ze zhruba tisíce dolarů na začátku roku vzbudil rozruch u mnohých regulátorů. Americký úřad FINRA, který dohlíží na kapitálový trh, minulý týden vyzval investory k opatrnosti při investicích do společností, které slibují vysoký výdělek díky růstu cen kryptoměn.

Návrat hodnot do současné výše nezbrzdily ani pondělní nepříznivé zprávy z Izraele o možné regulaci burzovního obchodování akcií společností, jejichž byznys je založen na digitálních měnách. "Máme pocit, že ceny bitcoinu se chovají jako bublina, a nechceme, aby byli investoři dotčeni takovou nestabilitou a nejistotou," řekl předseda izraelské komise pro cenné papíry Shmuel Hauser.

Investoři a analytici však věří, že propad cen je přirozená korekce, která musela po závratném růstu přijít, píše agentura Reuters.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.