Další minoritní akcionář Unipetrolu, společnost Entris, která je spojená s finanční skupinou J&T, přijala nabídku PKN Orlen na vykoupení akcií za cenu 380 korun za kus. Polský státem kontrolovaný koncern vlastnící od roku 2005 celkem 63 procent akcií Unipetrolu, zveřejnil nabídku minulý týden ve středu.

Entris Equity Limited je společnost registrovaná na Kypru, která vlastní lehce přes tři procenta akcií Unipetrolu, což přibližně odpovídá 5,5 milionu akcií. To znamená, že při nabízené ceně za tyto akcie získá asi dvě miliardy korun.

Tento týden se již svých 20 procent akcií Unipetrolu rozhodla prodat společnost Paulinino, již rovněž kontroluje J&T. Paulinino i Entris jednaly vždycky ve shodě, a proto není rozhodnutí překvapivé.

Zhodnocení v energetice

Volné peníze hodlá Entris zhodnotit jinde. "Aktuálně považujeme při růstu cen komodit a očekávaném růstu trhu s emisními povolenkami za atraktivnější oblast pro naše investice sektor elektroenergetiky," uvedl Michal Šnobr z Entris.

U rozhodnutí Entris hrál podobně jako v případě Paulinina roli i budoucí výhled rafinérských marží Unipetrolu, které se pohybují přibližně v sedmiletých cyklech, a ceny ropy, které letos překročily 60 dolarů za barel (159 litrů). "Tak příznivé podmínky, jakým se petrochemický sektor těšil mezi roky 2015 a 2017, spolu s nízkou cenou ropy bude velmi složité dlouhodobě udržet," řekl ve středu Pavel Muchna, který zastupuje Paulinino.

Rozhodnutím obou firem spojených s J&T končí deset let trvající přítomnost této finanční skupiny v české petrochemii. Prvních šest procent získala J&T v roce 2007 za celkem tři miliardy korun od miliardáře Karla Komárka. K tomu, že ovládá téměř čtvrtinový podíl v Unipetrolu, se J&T přihlásila na jaře 2014. Akcie rafinérské firmy se do té doby obchodovaly nejvýše za 180 korun.

Dohromady mohou Paulinino a Entris získat za akcie více než 16 miliard korun.

Paulinino Limited prodá své akcie Unipetrolu polské PKN Orlen. Podle firmy jsou pro prodej příznivé podmínky

Menšinový akcionář: Cena Unipetrolu je 450 korun za akcii

Přijímání nabídek PKN Orlen na odkup podílů Unipetrolu začíná 28. prosince a potrvá do 30. ledna příštího roku. Cílem polského koncernu je získání nejméně 90 procent akcií, jež umožňují začít proces, který povede ke stažení titulu z pražské burzy. Kdyby k tomu nedošlo, vyhrazuje si Orlen ještě právo od dokončení transakce ustoupit. S akciemi od J&T už ale Poláci mohou počítat s 86 procenty.

Všichni akcionáři Unipetrolu se do prodeje za cenu 380 korun nehrnou. "Za férovou cenu považujeme 450 korun za akcii. Pokud by došlo k vytěsnění pod touto cenou, budeme se soudit o dorovnání," uvedl na Twitteru jeden z drobných akcionářů Tomáš Hájek. Ten uvádí, že stovka podobných akcionářů, které zastupuje, dohromady vlastní 0,5 procenta Unipetrolu.

Klíčový pro získání požadovaných 90 procent ale bude spíše postoj České spořitelny, která vlastní 2,95 procenta akcií a několika investičních fondů, které vlastní desetiny procent akcií. Nejvíce jich drží Dimensional Fund Advisors (1,11 procenta) a NN Investment Partners (0,98 procenta). Žádný z nich zatím možný prodej veřejně nekomentoval.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.