Teva měla nákupem konkurenčního Actavisu za 40,5 miliardy dolarů (přes 878 miliard korun) před dvěma lety výrazně posílit svou pozici světové jedničky ve výrobě generických léků. Namísto toho, aby ovládla trh, ji ale tíží dluh - na obří akvizici si půjčila až 35 miliard dolarů (přes 758 miliard korun). V polovině prosince tak izraelská firma oficiálně oznámila plán na restrukturalizaci, mimo jiné hodlá propustit více než čtvrtinu všech zaměstnanců a zeštíhlit portfolio vyráběných léčiv. "Přijímáme okamžité a rozhodné kroky ke snížení nákladů v našem globálním byznysu, abychom byli efektivnější a ziskovější," uvedl Kåre Schultz, šéf Tevy, v oficiálním oznámení o šetření, které výrobce léků čeká.

V článku se dále dozvíte

  • Izraelská farmaceutická firma chystá masivní propouštění a letos nebude zaměstnancům vyplácet bonusy. Změny se dotknou i pracovníků v Česku.
  • Za vším stojí největší izraelská akvizice v historii - loni Teva převzala konkurenční generickou divizi společnosti Allergan.
  • Na nákup si Teva půjčila a teď musí drasticky šetřit.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru