Škoda se v roce 2019 pustí do výroby aut na elektrický pohon. Začne s hybridem (auto kombinující spalovací a elektrický motor) modelu Superb, který se bude vyrábět v Kvasinách. O rok později spustí v Mladé Boleslavi výrobu Škody Vision E s čistě elektrickým pohonem. Řekl to v rozhovoru pro MF Dnes šéf automobilky Škoda Bernhard Maier.

Výroba elektronických komponent pro některé hybridy koncernu podle Maiera začne už příští rok, tedy o rok dříve, než automobilka avizovala ve svém listopadovém prohlášení.

"Již od příštího roku budeme v našem hlavním výrobním závodě vyrábět elektrické komponenty pro celý koncern, v kvasinském závodě pak model Superb s plug-in hybridním pohonem," řekl v rozhovoru Maier. "Naše čistě elektricky poháněné modely budeme od roku 2020 vyrábět v Mladé Boleslavi," dodal Maier. Odkazoval přitom na vůz Škoda Vision E, který letos automobilka představila na autosalonu Auto Shanghai jako budoucnost elektrického pohonu a autonomní jízdy.

Podle Maiera je v současnosti dobíjecí infrastruktura potřebná pro provoz elektromobilů nedostatečná. "Počítáme s tím, že až v roce 2019 uvedeme na trh náš první plug-in hybrid a krátce poté i první vůz s čistě elektrickým pohonem, situace se už výrazně zlepší a k dispozici už bude širší infrastruktura," říká Maier.

Odboráři již v listopadu vyjádřili pochybnosti o pokračování výroby Superbu v Česku, podle nich je bez ohledu na tvrzení Škody už téměř rozhodnuto, že se jeho výroba po roce 2020 přesune do německého Emdenu.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.