Vedení České národní banky (ČNB) se při čtvrtečním hlasování o úrokových sazbách pravděpodobně rozhodne počkat s dalším zvyšováním. Myslí si to většina analytiků, kteří politiku ČNB sledují. Hospodářský růst a inflace jsou zatím vesměs v souladu s prognózami banky, a tak je možné, že ČNB ke zvýšení přistoupí až v únoru, kdy bude mít k dispozici novou prognózu vývoje hospodářství.

Sedmičlennou bankovní radu ČNB ve čtvrtek čeká poslední zasedání v letošním roce, na kterém se bude hlasovat o nastavení úrokových sazeb. Z celkem jednadvaceti analytiků, oslovených agenturou Bloomberg, jich 14 předpokládá ponechání klíčové úrokové sazby (takzvané repo sazby) na stávající úrovni 0,5 procenta. Podle analytiků zatím nehrozí, že by inflace zrychlila nad úroveň, kterou centrální bankéři považují za optimální.

Sedm analytiků nicméně očekává, že banka repo sazbu zvýší o čtvrtinu procentního bodu. Důvodem by mohla být slabší koruna. Ta se minulý týden vůči euru ocitla na šestitýdenním minimu a působí tak ve prospěch inflace.

"Prosincové zasedání bude podle všeho velmi těsné, ale ke zvýšení sazeb pravděpodobně nedojde, protože hospodářský růst a inflace jsou zatím plně v souladu s prognózou ČNB, a mzdy za ní dokonce zaostaly," myslí si Viktor Zeisel, ekonom z investičního bankovnictví Komerční banky. "Jediným proinflačním tlakem tak pravděpodobně zůstává kurz koruny," upozorňuje Zeisel.

Podobný názor má i Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky: "Vzhledem k tomu, že data z ekonomiky nepřinesla žádné překvapení, očekávám, že ČNB vyčká se zvýšením sazeb až na únorové zasedání."

Česká ekonomika je jednou z nejrychleji rostoucích v EU. Konjunkturu provází rekordní zaměstnanost, vyšší platy a útraty spotřebitelů. To vše podněcuje růst cen zboží i služeb a nutí ČNB inflaci brzdit vyššími sazbami.

V srpnu banka zvýšila svoji klíčovou repo sazbu poprvé po téměř pětiletém období, kdy se neměnila a v důsledku krize byla na hodnotách blízko nule. V listopadu ji banka zvedla znovu. Guvernér Jiří Rusnok už řekl, že šance na další zvýšení čí ponechání sazby beze změny jsou vyrovnané. Nicméně také řekl, že osobně nevidí velký rozdíl mezi zvýšením sazeb v prosinci a v únoru.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.