Vedení České národní banky (ČNB) se při čtvrtečním hlasování o úrokových sazbách pravděpodobně rozhodne počkat s dalším zvyšováním. Myslí si to většina analytiků, kteří politiku ČNB sledují. Hospodářský růst a inflace jsou zatím vesměs v souladu s prognózami banky, a tak je možné, že ČNB ke zvýšení přistoupí až v únoru, kdy bude mít k dispozici novou prognózu vývoje hospodářství.

Sedmičlennou bankovní radu ČNB ve čtvrtek čeká poslední zasedání v letošním roce, na kterém se bude hlasovat o nastavení úrokových sazeb. Z celkem jednadvaceti analytiků, oslovených agenturou Bloomberg, jich 14 předpokládá ponechání klíčové úrokové sazby (takzvané repo sazby) na stávající úrovni 0,5 procenta. Podle analytiků zatím nehrozí, že by inflace zrychlila nad úroveň, kterou centrální bankéři považují za optimální.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Z 21 analytiků, oslovených agenturou Bloomberg, jich 14 předpokládá ponechání klíčové sazby na úrovni 0,5 procenta.
  • Podle analytiků zatím nehrozí, že by inflace zrychlila více, než by ČNB chtěla.
  • Čtvrteční hlasování sedmičlenné bankovní rady ale může být těsné. Faktorem pro zvýšení sazeb by mohla být slabší koruna.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru