Developerská společnost Trigema úspěšně prodala své první dluhopisy za 407,28 milionu korun. Kvůli vysoké poptávce zvedla celkový objem proti plánu o více než třetinu. Získané peníze využije pro realitní projekty, včetně nákupu pozemků a refinancování existujících úvěrů.

Tříleté dluhopisy mají pohyblivý úrokový výnos. Jeho výše se odvíjí od šestiměsíční mezibankovní sazby, takzvaného PRIBOR, za kterou české banky půjčují peníze jedna druhé. K této sazbě se připočítá fixní marže 2,95 procenta. Výplata ročního kuponu je rozdělena do dvou splátek po šesti měsících a pro první období je stanovena na 3,79 procenta.

Manažerem transakce je UniCredit Bank, která se bude podílet na plánovaném prodeji dalších dluhopisů, jež Trigema chystá v nejbližším období. "V současnosti vidíme, že celkový objem námi vydávaných dluhopisů by mohl dosáhnout 1,5 až dvě miliardy korun. Tyto dluhopisy jsou určeny primárně pro institucionální investory," řekl HN finanční ředitel Trigemy Jiří Polanský.

Trigema vstupuje na trh korporátních dluhopisů v době silného zájmu investorů, kteří hledají příležitosti, jak bezpečně zhodnotit volné finance v době takřka nulových výnosů státních dluhopisů. Společnost se tak přidala k dalším v Česku působícím developerům, kteří od roku 2012 v rostoucí míře využívají obligace jako doplněk k tradičním bankovním úvěrům. Mezi nimi jsou například CPI Property Group, PasserInvest či Finep.

Trigema nemá v současnosti v úmyslu pro své dluhopisy získat úvěrový rating od agentur typu Moody’s nebo Standard & Poor’s, které sledují finanční zdraví firem a vydávají doporučení pro investory.

Trigema staví byty převážně v Praze. Koncem loňského roku developer představil svůj první bytový projekt v Plzni a rezidenční výstavbu plánuje také v Brně. Kromě developmentu se zabývá také správou nemovitostí a hotelovým byznysem. Spoluvlastní lyžařský areál Monínec na Sedlčansku, provozuje dva vědecko-technické parky v Roztokách a plánuje podobné projekty ve stejné lokalitě a ve středočeském Buštěhradě.

S přispěním Martiny Marečkové.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.