Banky se intenzivně připravují na revoluční změnu v platebních službách, kterou počínaje 13. lednem umožňuje evropská směrnice. Musí dovolit jiným hráčům trhu přístup k účtům svých klientů. Cílem evropských regulátorů je, aby lidé měli možnost sledovat a ovládat účty v různých bankách z jedné aplikace a vpustit do platebních služeb fintechové firmy, které do nich přinášejí inovace. "Dostupnost nových dat, která tím vznikne, bude pro spoustu subjektů komerčně užitečná a využitelná. Ať už to budou banky nebo technologické firmy. Zároveň to ale pro banky a klienty přináší i nějaká rizika," říká v rozhovoru pro HN Petr Řehák, šéf Equa bank. Podle něj vzniká nové odvětví a banky zatím neznají odpovědi na všechny otázky, které si v souvislosti s tím kladou. 

V článku se dále dozvíte

  • V polovině ledna se spustí pro banky revoluční změna v platebních službách.
  • Nově musí umožnit jiným hráčům na trhu přístup k účtům svých klientů.
  • Cílem je, aby lidé měli možnost sledovat a ovládat účty v různých bankách z jedné aplikace.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru