Banky se intenzivně připravují na revoluční změnu v platebních službách, kterou počínaje 13. lednem umožňuje evropská směrnice. Musí dovolit jiným hráčům trhu přístup k účtům svých klientů. Cílem evropských regulátorů je, aby lidé měli možnost sledovat a ovládat účty v různých bankách z jedné aplikace a vpustit do platebních služeb fintechové firmy, které do nich přinášejí inovace. "Dostupnost nových dat, která tím vznikne, bude pro spoustu subjektů komerčně užitečná a využitelná. Ať už to budou banky nebo technologické firmy. Zároveň to ale pro banky a klienty přináší i nějaká rizika," říká v rozhovoru pro HN Petr Řehák, šéf Equa bank. Podle něj vzniká nové odvětví a banky zatím neznají odpovědi na všechny otázky, které si v souvislosti s tím kladou. 

Jedním z témat, která teď hýbou bankami, je blížící se povinnost umožnit "třetím stranám", aby měly přístup k účtům jejich klientů. Jak to ovlivní současné služby bank?

Předpokládám, že se většina subjektů na trhu bude snažit tyto možnosti využít k rozvoji svých obchodních aktivit. Ale myslím si, že je dobré současně zmínit některé další souvislosti. Dostupnost nových dat, která tím vznikne se souhlasem klienta, bude pro spoustu subjektů, ať už to budou banky nebo technologické firmy, komerčně užitečná a využitelná. Zároveň to ale pro banky a klienty přináší i nějaká rizika. Svěřit někomu přístup k osobním datům své banky není jen tak a hlavně banky se budou muset postarat o to, aby data poskytovaly pouze oprávněným subjektům a uměly přitom ošetřit možná rizika pro klienty i pro sebe. 

Jaké vidíte hrozby pro klienty? Nové služby budou smět nabízet jen subjekty, které na to mají nebo získají licenci ČNB, a klient bude chráněný i tím, že za případné zneužití jeho peněz bude odpovědná banka, ve které má účet.

To ano, ale určitým způsobem to pro něho riziko pořád je. Doposud banky lidem říkaly, že si mají své údaje střežit a nikomu je nesdělovat. A teď si každý bude moct stáhnout například aplikaci, která na jeho účet uvidí. V Equa bank děláme všechno, abychom vyhověli novým zákonným požadavkům. Dokonce zvažujeme možnost nabídnout klientům silnější zabezpečení, než nám aktuálně platná regulace ukládá. Důležité také bude, jak se k tomu postaví regulátoři. Jakým způsobem budou dohlížet a jak toto nové odvětví, které bude zčásti fungovat jako banky, bude pracovat. Ne na všechny otázky, které si banky v souvislosti s tím nyní kladou, zatím známe odpověď. Je to nová věc s dosud nevydanými regulatorními technickými standardy, jejichž schválení Evropským parlamentem se očekává teprve počátkem příštího roku. Nikdo s ní nemá zkušenost, a proto jsou s ní logicky spojené nejen výhody, ale  i možná rizika. 

Jak tuto novou možnost využije Equa bank? Banky ji budou moci využívat už od poloviny ledna, zatímco ostatní firmy tou dobou teprve mohou zažádat o licenci ČNB. 

Nechtěl bych teď nic prozrazovat, vše oznámíme, jakmile budeme nové služby spouštět. 

Tak obecně, jaké změny to ve finančních službách přinese příští rok? Někteří bankéři mluví o bankovní revoluci a o tom, že se z bank stanou produktové továrny technologických firem. Jiní spíše věří, že díky velké důvěře klientů to banky nijak moc nezasáhne.

Těžká otázka. Podle mého názoru je to věc, která nepřišla standardním tržním vývojem jako výsledek konkurenčního boje, ale někdo nebo něco, v tomto případě směrnice EU, ji nařídil. Odhadovat reakci klientů je proto pro mě velmi obtížné.

Zjišťovali jste si, jaký zájem o tyto nové služby mají klienti?

Udělali jsme si na to řadu průzkumů. Jednoznačné nadšení z toho, že klienti budou poskytovat souhlas s přístupem ke svým datům třetím stranám, byť s dodatečnými výhodami, jsme však nezaznamenali. Myslím, že to bude spíš postupná cesta. V Česku sice máme poměrně velké množství takzvaných early adopters, tedy lidí, kteří novinky rádi zkouší a rychle se s nimi sžijí  Na masový trh ale obvykle pronikají relativně dlouho. Ale jestli se ptáte na můj osobní názor, já, před benefitem vidět všechny svoje účty v jedné aplikaci a aby mi třeba někdo porovnával výdaje, dám přednost bezpečnosti a svoje osobní údaje žádné takové třetí straně zatím nedám. 

Stále zdůrazňujete možná rizika pro klienty, ale toho přece chrání zákon -  jeho případná reklamace bude směřovat na banku, u které má účet, a ne na subjekt, od kterého si aplikaci stáhl. V  čem vidíte problém?

Zodpovědnost bude mít jeho banka, jenže to mu neušetří nepříjemnosti, když se opravdu něco stane. To je stejné, jako když vám někdo zneužije kartu. Také za to zodpovídá banka, ale ten proces vyřízení vzniklé škody nemusí být vždycky jednoduchý. Já prostě jen nesdílím názor, který novináři rádi slyší, že přichází něco nového, na čem banky utrpí, protože to všichni klienti hned přijmou. Racionálnější je počkat. To, že klientům někdo říká, že jsou chráněni a za všechno odpovídá jejich banka, nemusí být nutně podstatný argument pro tak velkou změnu jejich chování. Osobně jsem zvědavý, kolik klientů bude vůbec ochotno poskytnout přístup k datům ve své bance jinému subjektu. 

Pak je ale složité připravovat nějakou strategii na příští rok, abyste byli schopni na vstup nových hráčů do platebních služeb reagovat...

Ano. Nejlepší strategií pro příští rok je, alespoň pro nás, soustředit se na rozvoj mobilního bankovnictví, které nám umožňuje rychle zavádět jakékoliv nové služby a jehož obliba u klientů dramaticky roste. A současně sledovat, jak rychle nové služby na trhu lidé ve větší míře začnou potřebovat a využívat. Dobrým příkladem jsou platby mobilem. Jestliže uvidíme, že služba, Android Pay, kterou nedávno některé banky spustily, se velmi rychle rozšiřuje, spustíme ji velmi rychle. Jestliže uvidíme, že to lidé nijak zvlášť nepoužívají, bude to mít u nás nižší prioritu. A stejně budeme postupovat, když po nás budou klienti chtít, abychom jim v naší mobilní aplikaci zpřístupňovali účty v jiných bankách. Myslím, že za půl roku budeme chytřejší, jak rychle nebo pomalu budeme tyto věci zavádět. Předběžně se spuštěním Android Pay počítáme ve druhé polovině roku. 

Český trh zaplavují nové regulace. Například od dubna ČNB omezila bankám poskytování hypoték a požaduje, aby většina žadatelů měla alespoň pětinu vlastních zdrojů. Zároveň chce prosadit tuto a další pravomoci do zákona, aby odvrátila hrozbu dalšího nafukování realitní bubliny a zabránila pozdějším možným problémům klientů i bank s hypotékami. Co tomu říkáte?

Je zřejmé, že ČNB k tomu asi má nějaký důvod a my jsme už několikrát deklarovali, že se jejími doporučeními řídíme. Zároveň jsme odhadovali, že se tím sníží objem nově prodaných hypoték meziročně zhruba o dvacet procent. A také jsme říkali, že dříve nebo později hypotéky začnou pozvolna podražovat. To se také už děje a spíš je otázka, zda je to v návaznosti na postupný růst hypotečních sazeb, nebo jde spíš o dopad doporučení ČNB. Myslím, že je to kombinace, ale zásadní problém nám to nepřináší. Historická zkušenost nicméně ukazuje, že přemíra regulací nikdy nevedla k ničemu dobrému. 

Čím si vysvětlujete, že objem hypoték, alespoň za prvních 10 měsíců roku, je vyšší než před rokem?

Podle mého názoru je toto výsledkem očekávání dalšího zvýšení hypotečních sazeb a možného dalšího zpřísňování pravidel ze strany regulátora. Hodně lidí se snaží vzít si hypotéku ještě za současných podmínek, část lidí si sjednává sazbu na refinancování rok nebo i víc dopředu. A stejně zapůsobilo i doporučení bankám ze strany ČNB omezit objem hypoték s LTV (loan to value - finanční výraz vyjadřující poměr mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti, pozn. red.) převyšujícím 80 procent. Já osobně jsem čekal již letos nějaký malý propad hypotečního trhu. Ale myslím si, že o těch zhruba dvacet procent klesne trh a už příští rok se všechny tyto nové věci naplno projeví. 

Doposud banky dvojí zvýšení sazeb ČNB celkem o 0,5 procentního bodu do sazeb, za které hypotéky prodávají, nepromítly. Budou postupovat podobně i při dalším očekávaném růstu sazeb ČNB příští rok?

Ať už křivka sazeb na mezibankovním trhu bude jakákoliv, na cenu hypoték bude mít stále významný vliv silná konkurence na trhu. Ten trend je viditelný už dnes. Přestože pětileté swapové sazby, od kterých se odvíjí sazby hypoték na pětileté fixaci, šly letos poměrně výrazně nahoru, u hypoték to nenastalo. 

Bude boj bank o hypotéky nadále silný?

Jestliže připustíme tezi, že trh meziročně klesne zhruba o 20 procent, tak bych očekával, že bude ještě silnější. Banky mají stále víc peněz, než stíhají rozpůjčovat, i když každá banka je v trochu jiné pozici, například v tom, za kolik si je schopná zdroje na financování hypoték opatřit.

Můžete odhadnout, za kolik se příští rok mohou hypotéky prodávat?

Osobně si myslím, že zaznamenáme pozvolný a mírný nárůst hypotečních sazeb, jakého jsme svědky v posledních měsících. A hlavní faktor, který to ovlivní, bude konkurence mezi bankami. 

Equa nabízí svým klientům výběry z bankomatů zdarma. Jak budete řešit zdražování těchto poplatků, které si banky účtují za výběr cizích klientů mezi sebou? Přenesete to na klienty?

Tu variantu nepřipouštíme. U nás mají klienti výběry ze všech bankomatů zdarma. S tím jsme vstoupili na trh a rozhodli jsme se využívat a platit za  tuto službu stávajícím provozovatelům bankomatů. Této variantě jsme zatím dali přednost před budováním a  provozováním vlastní sítě bankomatů.

Změníte tuto strategii, když se současný poplatek příští rok zvýší až o polovinu, jak to některé informace naznačují?

Když se ukáže, že je to pro nás ekonomicky méně vhodné řešení než vlastní síť, bankomaty si postavíme. Je skutečně jen věcí rozhodnutí provozovatelů bankomatů, za jakých podmínek nám umožní nebo neumožní do jejich sítě přistupovat a kolik nás to bude stát. Je to jejich obchodní rozhodnutí. My uvažujeme čistě proklientsky, ekonomicky a bez emocí. Pokud dojde ke zdražení, které pro nás bude neakceptovatelné, tak krátkodobě nám nezbude nic jiného než to přijmout, a současně si postavíme vlastní síť, podobně jako to už některé banky udělaly a dělají. Také nelze vyloučit například vstup nezávislých provozovatelů bankomatových sítí na český trh. 

Od jakého navýšení to přestane být akceptovatelné?

Ceny provozovatelů bankomatů v kontextu změn chování klientů přehodnocujeme pravidelně. Dříve si významně více klientů častěji vybíralo z bankomatů, dnes vidíme poměrně značný nárůst bezhotovostních transakcí kartou spíše jako dlouhodobý trend. To je zásadní věc, která do rozhodování budovat či nebudovat vlastní síť také vstupuje. Zhruba v polovině příštího roku začneme s vlastními bankomaty s možností vkladů. Je to první fáze, jak si osvojíme schopnost je provozovat. Zatím půjde  řádově o desítky těchto přístrojů, ale chystáme se pak s nimi dál expandovat. Potom bude pro nás mnohem jednodušší tuto síť případně dál zvětšit. 

Bezplatné výběry jsou jeden z hlavních benefitů, proč k vám klienti přecházeli. Udržíte je nadále?

To není otázka rozhodnutí ano, či ne. Prostě u nás mají klienti výběry zdarma ze všech bankomatů. Takhle to bylo a je a nepřipouštíme variantu, že zdražení dopadne na klienty. Pokud se pustíme do vlastní bankomatové sítě, tak to pro nás neznamená jen dodatečné náklady. Klienti ostatních bank začnou vybírat u nás, což pro nás bude představovat dodatečné výnosy. 

Budete příští rok zvětšovat pobočkovou síť?

V letech 2014 a 2015 jsme otevřeli 25 poboček. Nyní máme 58 obchodních míst a tím, že investujeme do technologií, změny v pobočkové síti neplánujeme. Myslím, že naši stávající klienti nyní větší počet ne zcela využijí.

Equa má přes 300 tisíc klientů, a přestože i letos nové klienty nabírala, celkově jich má nejméně z mladých bank. Plánujete počet klientů zvyšovat rychleji než dosud?

Počet klientů je sice důležitý ukazatel, ale těch bank, které měly víc klientů než my a ukončily svoji činnost, už také pár bylo. Náš obchodní model je úspěšnější, než jsme čekali. Druhým rokem jsme v zisku a roste nám trojciferným tempem. V objemu poskytnutých úvěrů i počtu klientů meziročně rosteme dvojciferným tempem. Pokud se nám bude dařit ještě víc v oblasti úvěrů, dokážeme zrychlit i akvizici klientů. Fungujeme totiž na bázi nejstaršího a bezpečného obchodního modelu, kdy peníze z vkladů obezřetně půjčujeme formou úvěrů a obě ty strany chceme mít nadále v rovnováze. Rádi bychom současné tempo růstu udrželi a do tří let měli půl milionu klientů. Ale žádnou neefektivní honbu za klienty a jejich vklady nebudeme pořádat. 

Na trhu už delší dobu kolují spekulace, že váš současný majitel, britský fond AnaCap, chce z této své investice vystoupit a Equa bank je na prodej. Jste?

Tahle a podobné spekulace se objevily v posledních dvou letech pokaždé, když jsme zveřejnili výsledky, které ukazují náš dynamický a stabilní růst. V současné chvíli nemám žádné informace, že by akcionáři chtěli Equa bank prodat. Naopak nám dávají najevo, že s námi dál počítají a jsou připraveni nás v růstu podpořit. Jako každý finanční investor AnaCap bude samozřejmě chtít ve správném okamžiku realizovat maximální možný zisk, ale myslím, že ten správný okamžik vzhledem k našemu dynamickému růstu ještě nenastal. Osobně jsem velmi rád za takové spekulace, neboť je považuji za další potvrzení toho, že je Equa bank  úspěšná.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.