Výhodná transakce s akciemi se podařila generálnímu řediteli polostátní energetické společnosti ČEZ Danielu Benešovi. Ten podle povinného hlášení pro Českou národní banku a burzu napřed uplatnil opci na nákup akcií, aby se vzápětí za výhodnější kurz většiny z nich se ziskem zbavil.

Předkupní právo bylo součástí motivačního akciového opčního programu, který má firma ČEZ pro své manažery.

Opci na nákup 150 tisíc kusů akcií uplatnil Beneš při kurzu 458,71 koruny. Posléze 147 900 kusů prodal za cenu 492,02 koruny. Na prodaných akciích tak generální ředitel obratem vydělal téměř pět milionů korun.

A se ziskem má možnost prodat i zbylý počet akcií - aktuální kurz akcií ČEZ na pražské burze se blíží 500 korunám, ty jsou tak nejdražší od listopadu 2015. Od začátku letošního roku jejich cena vzrostla přibližně o patnáct procent. Napomohl tomu i růst cen elektřiny na světových trzích, i když na výsledcích hospodaření ČEZ se to kvůli zafixovaným cenám projeví až se zpožděním.

ČEZ je největší českou energetickou firmou. Za první tři čtvrtletí roku 2017 firma dosáhla čistého zisku ve výši 16,6 miliardy korun, což bylo o třináct procent více než loni. Tržby činily 146,7 miliardy korun, tedy přibližně stejně jako loni.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru