Nejméně dvakrát do roka bankovní rada ČNB detailně a z různých úhlů pohledu projednává zásadní otázky finanční stability české ekonomiky.

Na těchto jednáních na základě podrobných analýz a zátěžových scénářů diskutuje o zdrojích systémových rizik a možných opatřeních, která by tato rizika měla omezit.

Výsledkem letos posledního jednání bylo včera zveřejněné rozhodnutí o zvýšení sazby proticyklické kapitálové rezervy všech bank a kampeliček.

Ta se od začátku roku 2019 zvýší na 1,25 % ze současných 0,5 % a z úrovně 1 %, která začne platit od července 2018. Toto zvýšení rozhodně neomezí schopnost bankovního sektoru poskytovat úvěry podnikům a domácnostem.

V kapitálu většiny bank je za předpokladu přiměřené dividendové politiky stále dostatečný prostor jak pro navýšení kapitálových rezerv, tak pro růst úvěrových portfolií.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru