Bankovní rada České národní banky rozhodla, že všechny banky a kampeličky budou muset posílit svůj kapitál. Výsledkem projednávání otázek finanční stability české ekonomiky a výhledu jejího vývoje je, že se pro všechny banky a kampeličky zvýší proticyklická kapitálová rezerva. Ta je v současné době 0,5 procenta z většiny jejich obchodů a investic. Již dříve bylo rozhodnuto, že v polovině příštího roku tato sazba vzroste na 1 procento a v pondělí centrální banka oznámila, že od roku 2019 vzroste na 1,25 procenta.

Pro banky a kampeličky to znamená poměrně výrazný zásah do jejich obchodní strategie a chování na trhu. Na něm probíhá velmi silný konkurenční boj a s ohledem na dobrou kondici ekonomiky a víru domácností a firem v jejich budoucnost i silný růst úvěrů. Česko patří v Evropské unii mezi země, kde objem úvěrů roste nejrychlejším tempem. Jen u domácností se celkový objem dluhů v posledních dvou letech zvyšoval meziročně o více než 100 miliard korun. Čím více banky a kampeličky úvěrují či investují do jiných více či méně rizikových obchodů, musí adekvátně podle pravidel ČNB růst i jejich kapitálová síla.

Tuzemské banky patří stále k nejziskovějším v Evropě, takže si mnohé z nich mohou na svou expanzi vydělat. Otázkou ovšem zůstává, zda budou moci svým akcionářům posílat stejně vysoké dividendy, nebo naopak víc zisku držet ve vlastním kapitálu. Jiné banky mohou získat pro expanzi kapitálovou podporu naopak od svých akcionářů. Další finanční domy mohou obchodní strategii přizpůsobit tak, že například svou expanzi pozastaví a tím jim neporostou náklady na kapitál.

Důležitým faktorem v rozhodování centrální banky byl bezesporu fakt, že vysoká ziskovost tuzemských bank je hnaná tím, že klesají náklady na riziko. To znamená, že banky nevytvářejí takové množství rezerv na případné budoucí ztráty, anebo dokonce své rezervy rozpouštějí. To jim sice umožňuje aktuální skvělá ekonomická situace, ale při změně ekonomického vývoje, či dokonce příchodu nějaké krize by to pro banky mohlo mít vážnější dopady do jejich hospodaření. Také by to v budoucnu mohlo podvázat ochotu bank úvěrovat, což by případnou krizi ještě prohloubilo.

Množství kapitálu bank na jednotku jejich úvěrů podnikům a domácnostem se v posledních dvou letech snížil. Je to dáno tím, že rychleji rostou úvěry domácnostem a podnikům než k nim příslušející objem kapitálu.

Zdroj: ČNB

V první polovině 2017 se výrazně zvýšil podíl nových úvěrů ve výši 70–80 % ceny nemovitosti na úkor úvěrů s vyššími hodnotami. Hlavním důvodem bylo zpřísnění doporučených limitů ze strany ČNB.

Zdroj: ČNB

Po období vysokých meziročních nárůstů nově poskytovaných úvěrů na bydlení a na spotřebu indikují údaje za druhé a třetí čtvrtletí 2017 zpomalení. Jedná se o vliv zpřísnění podmínek ze strany ČNB a zvýšeného poskytování hypotečních úvěrů před jejich platností.

Zdroj: ČNB