Expert Elektro patří mezi klasické obchodníky s elektrospotřebiči v kamenných prodejnách. V posledních letech se čím dál intenzivněji snaží adaptovat na to, aby jej lidé vnímali i jako hráče v on-line prostředí.

Zákazníkům, kteří vkročí do jeho víc než pěti desítek tuzemských prodejen, tak například od letoška nabízí takzvané e-shop zóny, kde mohou lidé zboží objednávat a konzultovat s prodejcem přes speciální počítačový kiosek. Separátně roste také samotný e-shop Expert.cz.

Ve svém účetním období ve finančním roce 2015/2016 (duben až březen) vykázala společnost Expert Elektro tržby 1,5 miliardy korun. Podíl na českém trhu z hlediska prodaného objemu elektra se blížil 10 procentům. Firma tehdy vydělala 1,5 milionu korun. V dalším roce 2016/2017 ale společnosti klesly tržby na 1,3 miliardy korun a snížil se jí i zisk na milion. Pokles zaznamenávaly hlavně prodejny, oproti tomu tržby e-shopu posílily o 30 procent meziročně. Právě od tohoto kanálu si firma slibuje udržení své pozice mezi prodejci elektra do budoucna.

"Náš on-line je zatím relativně v plenkách, tvoří asi 10 procent celkových tržeb, ale roste už několik let v řadě a není to na úkor prodejen," říká ředitel on-line prodejů Expert Elektro Michal Švihnos.

Ten má za sebou v českém internetovém prostředí několik zajímavých počinů. Ještě v době studií před 10 lety vozil zboží z Číny a prodával ho tady v několika vlastních specializovaných e-shopech. Napsal i populární knihu s titulem Dovoz zboží z Číny, která má sloužit jako návod tohoto způsobu obchodování.

Švihnos byl mimo jiné u zrodu e-cigaret v České republice, když se stal jedním z prvních dovozců do ČR. Na elektronické cigarety zaměřený e-shop ale později prodal zakladateli a spolumajiteli vyhledávače letenek Kiwi.com Oliveru Dlouhému.

Expert má podle Švihnose spíše starší zákazníky, i proto má menší a užší sortiment než konkurence. Zároveň s tím se však snaží o komplexnější servis a poradenství k němu. Na e-shopu Expert Elektro je k mání kolem 15 tisíc položek. Pro srovnání, největší tuzemské e-shopy mají v kategorii elektro v nabídce kolem 100 tisíc artiklů.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.