Obchodní řetězce o ploše větší než 400 čtverečních metrů budou muset od ledna nabízet z různých důvodů neprodejné potraviny charitám. Ty je poté budou přerozdělovat sociálně slabým, matkám samoživitelkám, dětským domovům nebo handicapovaným. Některé řetězce novelu zákona vítají, jiné se k ní staví vlažně, nejasný je i systém danění darovaného zboží.

Obchody budou muset podle novely, která vejde v platnost 1. ledna 2018, darovat například potraviny s deformovanými obaly a nesprávně označené výrobky. Potraviny s prošlou trvanlivostí naopak darovat nesmí, nejsou považovány za bezpečné.

V článku se dále dozvíte

  • Obchodní řetězce budou muset od ledna nabízet neprodejné potraviny charitám.
  • Pokud řetězce neuposlechnou, hrozí jim sankce, výše pokut se může různit.
  • Při darování potravin je třeba odvést DPH na výstupu. Základ daně se stanoví podle stavu potravin, což může způsobit, že základ daně může být shodný s prodejní cenou.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.