Energetický a průmyslový holding (EPH) koupil v Itálii dvě elektrárny spalující biomasu, Biomasse Italia a Biomasse Crotone, vlastněné rovným dílem firmami Bioenergie a Api Nòva Energia. EPH se tak stal lídrem výroby elektřiny z biomasy v Itálii, uvedla v pátek společnost v tiskové zprávě. Cenu transakce nesdělila. Většinovým vlastníkem EPH je podnikatel Daniel Křetínský.

EPH prostřednictvím své dceřiné společnosti EP Produzione už v Itálii kontroluje šest elektráren s celkovým instalovaným výkonem 4,3 GW. Holding potvrdil zájem do italské energetiky dál investovat.

"Na rozdíl od ostatních obnovitelných zdrojů umožňuje biomasa řízenou výrobu elektrické energie, nezávislou na slunečním svitu či síle větru. Elektrárny tím přispívají ke stabilitě a bezpečnosti celého systému, to vše při udržení zaměstnanosti. Biomasa by navíc mohla být nejlepším zdrojem, který umožní vyřadit z provozu uhelné elektrárny, což předpokládá italská národní energetická strategie. Tento předpoklad se už prokázal ve Spojeném království a v Dánsku," uvedl ředitel pro rozvoj podnikání EPH Marco Arcelli.

Transakce je součástí strategického plánu skupiny, založeného na rozšiřování portfolia na evropském trhu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Celkově jde o druhou investici do energetického využití biomasy po britském projektu Lynemouth, kde EPH dokončuje přestavbu původně uhelné elektrárny právě na spalování biomasy. Elektrárna Lynemouth s instalovaným výkonem 400 MW bude po uvedení do provozu jedním z největších zařízení na výrobu elektřiny z biomasy na světě.

Ve čtvrtek EPH oznámil, že konsorcium, jehož je součástí, koupí od německých firem RWE a EnBW jejich podíly ve druhé největší elektrárně v Maďarsku Mátrai Erömü a dolech na lignit. EPH tak získá v elektrárně většinu. Cena nebyla zveřejněna.

Nejde zdaleka o jediné dvě transakce firmy v posledních měsících. V polovině září EPH oznámil, že kupuje německou černouhelnou elektrárnu Mehrum. Její instalovaný výkon činí 750 megawattů (MW) a zaměstnává přibližně 120 lidí. Instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW. Loni v létě pak EPH například ovládl německé hnědouhelné doly, které v konsorciu s firmou PPF Investments koupil od švédské společnosti Vattenfall.

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor v pátek řekl, že vnímá množství Křetínského nákupů jako promyšlenou strategii, využívající situace na trhu. EPH podle něj patří mezi firmy, které nejsou podrobeny tlaku vlád, zájmových organizací a mezinárodních institucí. Připomněl, že řada evropských vlád se například zavázala k omezení využívání fosilních zdrojů. "Nicméně reálný život mezi tím musí normálně fungovat. To znamená, že cena takových aktiv prudce klesá. Ale klesá tak, že mohou být v krátkodobém nebo střednědobém horizontu velice zisková právě pro subjekty, jako je EPH," dodal.

EPH je přední středoevropskou energetickou skupinou, která vlastní a provozuje zařízení v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Británii a Maďarsku.